SuperBiz wiadomości 500 plus: Ruszył nowy nabór, a tysiące Polaków od kwietnia 2016 r. nie dostało ani grosza

500 plus: Ruszył nowy nabór, a tysiące Polaków od kwietnia 2016 r. nie dostało ani grosza

08.08.2017, godz. 18:47
500 plus trafiło do Trybunału Konstytucyjnego
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjmuje już wnioski na drugi okres zasiłkowy w ramach programu "Rodzina 500 plus", a dziesiątki tysięcy wniosków z poprzedniego roku nadal czeka na rozpatrzenie. Co oznacza, że tysiące rodzin od kilkunastu miesięcy nie dostało jeszcze ani złotówki z 500 plus. Jak to możliwe?

Czekają na 500 plus ponad rok
Sprawa niestety nie jest nowa. O potężnych zaległościach w wypłatach 500 plus dla tysięcy rodzin pisaliśmy na Superbiz.pl w marcu tego roku. Najświeższe dane w zaległościach z wypłatami opisuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Z danych "DGP" wynika, że od kwietnia 2016 r. nie rozpatrzono kilkadziesiąt tysięcy wniosków! Na Podkarpaciu do końca czerwca br. było aż 3091 wniosków, które czekają na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. W Małopolsce jest to aż 9,2 tys. wniosków, w Wielkopolsce 4139, a na Mazowszu "jedynie" 2 tys. dokumentów.

Dlaczego pomimo, iż program "Rodzina 500 plus" jest traktowany przez rząd PiS priorytetowo i przeznaczono na niego już na niego ok. 30 mld złotych, wielu rodzinom nie przyznano należnych świadczeń? Opóźnienia dotyczą tych rodzin, w których co najmniej jeden z rodziców pracuje za granicą. W ich przypadku rozpatrzeniem wniosków nie zajmuje się gmina lecz podległe marszałkom województw ośrodki pomocy społecznej (ROPS) - pisze "DGP".

Urzędy tłumaczą się opieszałością zagranicznych instytucji, które muszą poświadczyć czy rodzina z Polski - za sprawą rodzica pracującego za granicą, nie pobiera podobnego świadczenia. Ale to nie jedyny problem powodujący potężne opóźnienia. Jak zdradzają urzędy marszałkowskie, rząd PiS za późno rozdysponował pieniądze na realizację zadań. Dochodziło do paradoksalnej sytuacji w której były już pieniądze na same świadczenia, ale nie można było ich przyznawać, ponieważ nie było pieniędzy na urzędników i sprzęt, którzy mieli się tym zajmować.

Jak podkreśla "DGP", zgodnie z nowelizacją ustawy o 500 plus, zadaniem urzędów marszałkowskich przejmą wojewodowie. Gorący kartofel przejdzie z jednych rąk do drugich, ale w jaki sposób ma to przyspieszyć procedurę rozpatrywania wniosków, tego resort Elżbiety Rafalskiej nie wyjaśnia.

Zobacz również: Możesz już składać nowy wniosek o 500 Plus! [POBIERZ i WYPEŁNIJ WNIOSEK]

Sprawdź koniecznie: Od 1 sierpnia nowe wnioski o 500 Plus. Jak złożyć wniosek? [KROK PO KROKU]

Czytaj też: 500 plus: Na to nie możesz wydać świadczenia

Źródło: "DGP"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: