SuperBiz wiadomości 500 Plus. Tylko 727 rodzin pobiera świadczenie w formie rzeczowej

500 Plus. Tylko 727 rodzin pobiera świadczenie w formie rzeczowej

28.02.2017, godz. 12:33
Mało osób pobiera świadczenie 500 plus w formie rzeczowej
foto: SHUTTERSTOCK

Tylko 0,03 proc. świadczeń 500 Plus pobierana jest w formie rzeczowej zamiast pieniężnej – poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. To jedynie 727 na 2,56 mln wszystkich rodzin, będących beneficjentami programu – podał „Dziennik Gazeta Prawna".

– W przypadku 0,03 proc. ogółu decyzji o przyznaniu świadczeń w programie Rodzina 500 Plus organy samorządu terytorialnego podjęły decyzję o zamianie świadczenia pieniężnego na świadczenie rzeczowe – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku wiceminister Zieleniecki.

Sprawdź także: 500 Plus. Setki rodzin zyskają prawo do świadczenia?

Wiceszef resortu zaznaczył, że jest to śladowy odsetek. Jego zdaniem statystyki te dowodzą, że mechanizm nadzoru nad sposobem wydatkowania środków przez beneficjentów programu sprawdza się. Jak dodał, chodzi nie tylko o nadzór urzędników, lecz także „nadzór społeczny".

Jak poinformowała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, od początku kwietnia 2016 r. do końca stycznia 2017 r. programem Rodzina 500 Plus objęto 3,82 mln dzieci z 2,56 mln rodzin. Wydatki na ten cel wyniosły ponad 19 mld zł.

Czytaj też: 500 Plus: największą grupę beneficjentów stanowią rodziny z dwojgiem dzieci

Przypomnijmy, że beneficjentami Rodziny 500 Plus są rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Świadczenie przysługuje wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej dwoje dzieci. 500 zł co miesiąc wypłacane jest niezależnie od dochodu na drugie i każde kolejne dziecko. Rodziny, których dochód na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, mają prawo do uzyskania świadczenia nawet wtedy, kiedy mają tylko jedną pociechę. W tym celu muszą jednak udokumentować swoją sytuację finansową. O świadczenie na jedynaka mogą ubiegać się także rodzice i opiekunowie dziecka niepełnosprawnego. W ich przypadku kryterium dochodu przypadającego na osobę w rodzinie wynosi 1 200 zł netto.

Źródła: „Dziennik Gazeta Prawna", Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: