SuperBiz wiadomości 500 Plus: Wnioski będą rozpatrywane dużo szybciej!

500 Plus: Wnioski będą rozpatrywane dużo szybciej!

06.07.2016, godz. 17:13
500 Plus: Nie uwierzysz, jak szybko rozpatrzą twój wniosek
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że w dalszym ciągu przyjmuje wnioski o 500 zł na dziecko. Dokumenty można złożyć w dowolnym terminie, a dofinansowanie przysługuje również tym rodzinom, które powiększyły się dopiero w lipcu.

Rodzice, którzy ubiegali się o świadczenie wychowawcze przed 1 lipca br., mogli liczyć na wyrównaniem do trzech miesięcy wstecz. Osoby, które złożyły w terminie błędnie wypełniony wniosek, w dalszym ciągu mają szansę na wyrównanie. Aby je otrzymać, należy poprawić wniosek i złożyć go w terminie, który wyznaczy gmina. Na poprawienie wniosku przysługuje maksymalnie 14 dni.

Co prawda nowym beneficjentom nie przysługuje wyrównanie od 1 kwietnia, nie oznacza to jednak, że program „Rodzina 500 Plus" wygasł z początkiem wakacji. Wręcz przeciwnie, wnioski będą teraz rozpatrywane dużo szybciej niż wcześniej, ponieważ większość uprawnionych dopełniła wszelkich formalności w terminie kwiecień – czerwiec.

Przeczytaj również: Poradnik 500+: Internauci pytają, ministerstwo rodziny odpowiada [INFOGRAFIKA]

Rodzice, którzy złożą wniosek do 10-tego dnia danego miesiąca włącznie, otrzymają decyzję jeszcze w tym samym miesiącu. Oznacza to, że wnioskując o dofinansowanie na początku miesiąca, na przyznanie świadczenia wychowawczego będziemy czekać maksymalnie trzy tygodnie i jeden dzień.

Nawet, jeżeli nie dopilnujemy tego terminu, nie ma powodu do zmartwienia. Wnioski złożone po 10-tym dniu danego miesiąca zostaną rozpatrzone najpóźniej ostatniego dnia kolejnego miesiąca. Ponadto spóźnialskim będzie przysługiwało wyrównanie za cały miesiąc, w którym wpłynęły odpowiednie dokumenty.

Może zainteresować cię także: Szok! Mieszkańcy świętokrzyskiego rezygnują z 500 plus

Istnieje wiele możliwości złożenia wniosku. Największą popularnością cieszy się bankowość elektroniczna. Można także skorzystać z PUE ZUS (platformy usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), portalu informacyjno-usługowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia oraz ePUAP. Dodatkowo formularze przyjmują gminy i wybrane przez nie placówki. Dokumenty wyślemy także za pośrednictwem Poczty Polskiej. W tym przypadku o dacie złożenie wniosku decyduje data widniejąca na stemplu pocztowym.

Wszystkie osoby, które złożą wniosek po 1 lipca, będą miały prawo do pobierania świadczenia do końca września 2017 roku. Podobnie beneficjenci, którzy przystąpili do „Rodziny 500 Plus" podczas trzech pierwszych miesięcy funkcjonowania programu. Aby przedłużyć prawo do pobierania świadczenia wychowawczego, trzeba będzie ponownie wypełnić wniosek i złożyć go jeszcze raz. W kolejnych latach, od 2017 r. wzwyż, nabór wniosków będzie rozpoczynał się 1 sierpnia.

Źródło: mpips.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: