SuperBiz wiadomości 500 Plus: Wnioski można składać w bankowości elektronicznej PKO BP. Jak to zrobić?

500 Plus: Wnioski można składać w bankowości elektronicznej PKO BP. Jak to zrobić?

03.08.2017, godz. 16:05
500 plus nie wpływa na wzrost bezrobocia
foto: SHUTTERSTOCK

Od 1. sierpnia można ponownie składać wnioski do programu „Rodzina 500 Plus" na kolejny rok. Finansowe wsparcie państwa dla rodzin z dziećmi niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Oprócz tradycyjnej – urzędowej drogi, dokumenty można złożyć również elektronicznie. Z takiej możliwości mogą skorzystać także klienci wybranych banków, m.in. PKO Banku Polskiego.

Wniosek 500 plus w PKO BP
Od 1 sierpnia zainteresowani programem 500 Plus ruszyli do urzędów i nie tylko - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chwali się wynikami – w ciągu 3 dni złożono już ponad 100 tys. wniosków online. Nowy okres rozliczeniowy powoduje, że dokumenty, które uprawnią do otrzymania świadczenia trzeba złożyć ponownie. Dotyczy to rodzin, które do tej pory korzystały z programu jak i tych, którzy będą dopiero z niego korzystać. Wypełnienie wniosku zajmuje kilka minut, ale niezbędne jest przygotowanie wcześniej dokumentów w wersji elektronicznej m.in. potwierdzające dochody rodziny czy sytuację formalno-prawną starających się o świadczenie.

Wniosek można złożyć za pomocą portalu Emp@tia, Profilu Zaufanego, PUE ZUS - Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jednymi z klientów, którzy mają możliwość złożenia wniosku są korzystający z systemu PKO Banku Polskiego. Jak to zrobić?

Formularz można znaleźć po zalogowaniu do serwisu iPKO lub Inteligo. Część pól po otwarciu wniosku jest wypełniona automatycznie, zgodnie z danymi posiadacza konta, np. numer PESEL, imię i nazwisko. Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty np. oświadczenia w formacie pdf, jpg lub png.

Następnie dane z wypełnionego wniosku są przesyłane do systemu administracji publicznej emp@tia. Na wskazany we wniosku adres e-mail wysyłane jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru tzw. UPO. Weryfikacją wniosku, przetwarzaniem danych i wypłatą świadczeń zajmuje się właściwy organ administracji wskazany przez osobę wnioskującą.

Od 1 sierpnia można będzie składać wnioski na dwa okresy. Pierwsza opcja to złożenie wniosku na kolejny rok (od 1.10.2017 do 30.09.2018) i druga, dla osób składających wniosek jeszcze na ten rok. W nowych wnioskach zmienia się konieczność uzupełniania załączników – dodatkowe dokumenty będzie trzeba dołączyć tylko w dwóch przypadkach:
- jeśli w rodzinie osoby składającej wniosek są pobierane dochody opodatkowane w formie ryczałtu bądź karty podatkowej,
- jeśli na dziecko pobierane są alimenty (kopia dokumentów potwierdzających pobieranie tych świadczeń oraz ich wysokość).

Zobacz także: Od 1 sierpnia nowe wnioski o 500 Plus. Jak złożyć wniosek? [KROK PO KROKU]

Sprawdź również: 500 Plus: Coraz więcej rodzin zamiast pieniędzy otrzymuje bony

Polecamy: Polacy za granicą i świadczenie 500 plus. Komu należy się świadczenie [PORADNIK]

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: