SuperBiz wiadomości 500+: po pierwszym lipca mniej miejsc do składania wniosków

500+: po pierwszym lipca mniej miejsc do składania wniosków

22.06.2016, godz. 15:33
500+. Pierwsza rodzina traci pieniądze
500+. Pierwsza rodzina traci pieniądze foto: SHUTTERSTOCK

Pierwszego lipca mija termin, w którym rodzice składający wnioski o 500+ mogą liczyć na wyrównanie za pierwsze miesiące obowiązywania programu. Samorządy spodziewają się, że po tej dacie wniosków będzie zdecydowanie mniej i dlatego zmniejszają liczbę punktów, w których można je składać osobiście.

Wnioski o 500+ przyjmowane są do 1 kwietnia br. Osoby, które złożą dokumenty w ciągu pierwszych 3 miesięcy obowiązywania programu, dostaną wyrównanie wstecz (od 1.04.). Termin ten upływa 1 lipca.

Czytaj również: Rząd:Nie stać nas na reformę emerytalną, bo mamy 500+

Po tej dacie świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym złożony został wniosek.  Samorządy spodziewają się, że liczba składanych wniosków zdecydowanie spadnie. Dlatego wiele z nich zmniejsza liczbę punktów, w których dokumenty można je składać osobiście. Takie plany mają na przykład Wrocław, Lublin, Warszawa, Rzeszów i Kraków.

– We Wrocławiu system obsługi projektu „Rodzina 500+” został tak skonstruowany, że oprócz stworzenia głównego centrum oraz stałych punktów przyjmowania wniosków funkcjonowały  "lotne" punkty przyjmowania wniosków – wyjaśnia Anna Bytońska z urzędu miejskiego we Wrocławiu.  – Te lotne punkty działały we wskazanych terminach we wrocławskich placówkach oświatowych – gdzie rodzice mieli możliwość składania wniosków.

Zobacz także: Rodzice stracą 500+. Byli pijani, kiedy ich synek w środku nocy wyszedł sam na ulicę

Obecnie we Wrocławiu funkcjonują tylko stałe punkty stworzone w filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz dwa stałe punkty przyjmowania wniosków w budynkach Urzędu Miejskiego. – Te dwa ostatnie cieszą się niewielkim powodzeniem i zostaną z końcem czerwca zlikwidowane. Pozostaje kilkanaście stałych punktów funkcjonujących bez zmian – informuje.
Na podobny krok zdecydował się Rzeszów.  – Od 2 lipca wnioski będą przyjmowane w trzech punktach, pozostałe będą nieczynne ponieważ nie ma takiej potrzeby, aby kontynuować tam przyjęcia wniosków – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Adresy, pod jakimi można będzie składać wnioski w Rzeszowie to: Punkt Informacyjny Urzędu Miasta w hipermarkecie B1 (od godz. 9 do 17), Plac Ofiar Getta 7 (od godz. 7.30 do 14.30), siedziba MOPS przy ul. Jagiellońskiej (od godz. 7.30 do 15. 30).
Na podobny krok zdecydował się Kraków: od 4 lipca  wnioski o wypłatę 500+ będą przyjmowane w dwóch lokalizacjach urzędu miasta: przy ul. Stachowicza 18 w godz. 7.40-18 oraz na os. Zgody 2  w godz. 7.40 - 15.30.

Może Cię zainteresować: Poradnik 500+: Internauci pytają, ministerstwo rodziny odpowiada [INFOGRAFIKA]

W Warszawie wnioski o 500+ można składać w Wydziałach Obsługi Mieszkańców oraz w Wydziałach Spraw Społecznych i Zdrowia, które funkcjonują w urzędach dzielnic. Po 1 lipca sytuacja sytuacja nie ulegnie zmianie. Przyjmowanie wniosków zakończą za to publiczne szkoły i przedszkola (od początku obowiązywania programu przyjęły one 10 proc. wszystkich wniosków składanych przez warszawiaków).

W Lublinie działalność tymczasowych punktów przyjmowania wniosków, usytuowanych w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin, Filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i 25 placówkach oświatowych zakończy się 2 lipca. Po tej dacie wnioski składane osobiście będą przyjmowane wyłącznie w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92.

Oprócz zmian wprowadzanych przez poszczególne samorządy pozostałe sposoby składania wniosków o 500+ nie ulegną zmianie. Można to zrobić za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet – za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: