SuperBiz wiadomości 500+ pozwala obniżyć alimenty. Prezydent Duda chce zmiany przepisów

500+ pozwala obniżyć alimenty. Prezydent Duda chce zmiany przepisów

30.05.2016, godz. 15:43
Andrzej Duda o konstytucji
Andrzej Duda zapowiada zmianę konstytucji foto: EAST NEWS

Ministerstwo Sprawiedliwości oraz prezydent Andrzej Duda chcą zmian w kodeksie rodzinnym, które pozwolą wyłączyć 500+ zł ze spraw alimentacyjnych. Obecnie dłużnicy alimentacyjni mogą wnioskować o obniżenie ich zobowiązań, jeśli sytuacja materialna dziecka zmieniła się na korzyść po otrzymaniu pieniędzy z programu "Rodzina 500+" - informuje "Rzeczpospolita".

Resort sprawiedliwości podaje, że do sądów wpłynęło już 8 spraw, które dotyczą obniżenia obowiązku alimentacyjnego. Ministerstwo Zbigniewa Ziobry chce uniknąć kolejnych takich przypadków. W Sejmie trwają obecnie pracy nad prezydenckim projektem nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - informuje dziennik.

Zobacz również: 500+: Urzędnicy kontrolują pobierających 500 zł na dziecko

"Rzeczpospolita" podaje, że zmiany przepisów spowoduje, że świadczenia stanowiące pomoc materialną państwa nie będą traktowane jak dochody uprawnionego, w tym dochody dziecka. Dlatego też nie mogą one uchylać ani nawet pomniejszać obowiązku alimentacyjnego. - W przeciwnym razie mogłoby to doprowadzić do zwolnienia rodziców od obowiązku utrzymania dzieci i przerzucenia go na społeczeństwo - czytamy w "Rz".

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: