SuperBiz wiadomości 500+: Subkonta dla rodziców ochronią przed komornikiem?

500+: Subkonta dla rodziców ochronią przed komornikiem?

30.05.2016, godz. 12:02
Smutna rodzina
Smutna rodzina foto: SHUTTERSTOCK

Prezydent planuje wyposażyć rodziców zagrożonych egzekucją komorniczą w bezpłatne subkonta, na które będą wpływały świadczenia wychowawcze na dzieci. Chce także wprowadzić przepisy mówiące o tym, że świadczenie wychowawcze nie ma wpływu na wysokość alimentów.

Parlament rozpatruje prezydencki projekt ustawy, który przewiduje, że 500 zł na dziecko nie może podlegać egzekucji komorniczej. Ministerstwo chce stworzyć bezpłatne subkonta dla osób pobierających świadczenia socjalne. Będzie można bezpiecznie przechowywać na nich przyznane środki.

Przeczytaj również: Mniejsze alimenty przez 500 plus. Minister oburzony

Dodatkowo, na banki ma zostać nałożony obowiązek wskazywania komornikom kwot pochodzących z rządowego programu, których nie wolno zająć. W ustawie przewidziano również miejsce na zapis mówiący o tym, że świadczenie wychowawcze nie wpływa na wysokość alimentów.

Pod koniec kwietnia Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny, zapowiedział, że resort będzie monitorować przypadki zajmowania świadczeń wychowawczych przez komornika. Wiceminister spodziewał się, że wyniki monitoringu poznamy jeszcze w maju. Co prawda miesiąc temu ministerstwo nie widziało powodów, aby zmienić ustawę, która reguluje sposób realizacji rządowego programu, jednak proceder zajmowania świadczeń wychowawczych na dzieci przez komorników postanowił ukrócić prezydent. Prezydencki projekt ustawy ma „doprecyzować obecne przepisy". Parlament już nad nim pracuje.

Teoretycznie środki przekazane zadłużonym rodzicom na wskazane konto nie podlegają egzekucji komorniczej, jeżeli są odpowiednio „oznaczone" tytułem przelewu zgodnym z wytycznymi ministerstwa oraz zostały przelane ze wskazanego przez ministerstwo konta należącego do gminy. W połowie kwietnia resort udostępnił bankom listę rachunków bankowych, z których pochodzą środki, a komornicy zadeklarowali, że będą ich zajmować.

Może cię zaineresować: 500+. Komornik znów ograbił rodzinę z pieniędzy z programu "Rodzina 500+"

Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci zakłada, że świadczenie wychowawcze nie podlega egzekucji komorniczej. Dodatkowo daje możliwość wypłacenia otrzymanych środków w gotówce, dzięki czemu pozostają one poza zasięgiem komornika. Nie chroni ona jednak 500 zł na dziecko w 100 procentach.

W obecnie obowiązujących przepisach jest luka prawna, która sprawia, że komornik mimo wszystko może zająć pieniądze przyznane na dziecko. Środki pieniężne, które wpłyną na inne konto, tracą bowiem swoją tożsamość. Komornik nie jest w stanie sprawdzić, skąd pochodzą, jeśli zostaną wpłacone na zajęty już rachunek bankowy. Na tej podstawie może zablokować kwotę przyznaną w ramach świadczenia wychowawczego.

W rozmowie z PAP wiceminister Bartosz Marczuk przyznał, że mimo wprowadzonych rozwiązań nie we wszystkich przypadkach udaje się uniknąć egzekucji komorniczej. Przykłady zajęcia 500 zł na dziecko opisywaliśmy w serwisie Superbiz. W takiej sytuacji znalazły się m.in. rodziny z Rzucewa i gminy Koryłówka na Podkarpaciu. Mimo że parlament rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy, na przyjęcie nowych przepisów prawdopodobnie trzeba będzie poczekać co najmniej kilka tygodni.

Źródła: biznes.onet.pl, gazetaprawna.pl, polskieradio.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: