SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko - burzliwa dyskusja w Sejmie

500 zł na dziecko - burzliwa dyskusja w Sejmie

09.02.2016, godz. 11:27
ELZBIETA RAFALSKA PIS
ELZBIETA RAFALSKA PIS foto: Super Express

- Ten projekt jest realizacją naszego programu wyborczego, naszych obietnic wyborczych, naszej wiarygodności. Ale przede wszystkim dowodem solidaryzmu z polskimi rodzinami, przejawem troski o dobrostan polskich dzieci i chęci przełamania kryzysu demograficznego - tłumaczyła Rafalska.

Dziś pierwsze czytanie projektu ustawy, na mocy której ma być wypłacane 500 zł na dziecko. Minister Rafalska wskazała, że Polska ma zastraszająco niski wskaźnik dzietności. - Zajmujemy pod tym względem 216. miejsce na świecie na 224 kraje świata. W 2014 wyniósł on 1,29. Oznacza to, że jako naród wymieramy. Jeśli nic z tym nie zrobimy może być nawet gorzej niż prognozuje GUS. A przewiduje on, że w 2050 roku będzie nas niespełna 34 miliony i co więcej, będziemy starzejącym się społeczeństwem  - powiedziała.


Projekt ustawy, która wprowadzić ma program "Rodzina 500 plus", przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej. W zeszłym tygodniu przyjął go rząd i tego samego dnia został złożony w Sejmie.


Projekt zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Opozycja projekt krytykuje.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: