SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko. Czy świadczenie wychowawcze zniechęci kobiety do pracy zawodowej?

500 zł na dziecko. Czy świadczenie wychowawcze zniechęci kobiety do pracy zawodowej?

28.03.2016, godz. 12:42
Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk foto: EAST NEWS

Bartosz Marczuk, wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział, że sprawdzi efektywność świadczenia 500 zł na dziecko. Istnieje bowiem obawa, że pieniądze te mogą zniechęcić kobiety do aktywności zawodowej.

Efektywność świadczenia 500 zł na dziecko oraz całego finansowego wsparcia dla rodzin będą poddawane kontroli. W ustawie zapisano, że takie działania podjęte zostaną nie później niż do roku od wprowadzenia świadczenia. Bartosz Marczuk, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapytany o to, czy oceny analizy takiej sytuacji możemy spodziewać się dopiero w kwietniu 2017 roku odparł, że wolałby zająć się tym wcześniej – jesienią jeszcze tego roku.

Po co kontrola? Istnieją obawy co do wpływu świadczenia wychowawczego na aktywność zawodową kobiet. - Nie jest naszą intencją zniechęcanie kogoś do pracy, ani w tym sensie, żeby rezygnował z pracy, ani żeby jej nie szukał – powiedział Marczuk. A zagrożenie, że świadczenie 500 zł na dziecko połączone ze świadczeniami z pomocy społecznej, świadczeniami rodzinnymi czy dodatkami, może spowodować wycofywanie się pań z rynku pracy jest realne.

Analiza wsparcia finansowego dla rodzin potrzebna jest także z innego powodu. Świadczenie 500 zł na dziecko z założenia ma być jednym z elementów kompleksowego wsparcia rodzin. A ten, jak stwierdził wiceszef MRPiPS, wymaga ujednolicenia. - Mamy w tej chwili sześć kryteriów dochodowych przy świadczeniach wypłacanych rodzinom: inne w funduszu alimentacyjnym, dwa inne przy programie 500 plus, kolejne dwa przy świadczeniach rodzinnych i jeszcze inne przy becikowym. (…) Wypadałoby się zastanowić, czy te systemy nie powinny być bardziej ujednolicone – powiedział Bartosz Marczuk. To byłoby tańsze rozwiązanie. Po ujednoliceniu koszt aministracji takich świadczeń z pewnością byłby niższy.

 

Źródło: tvn24bis.pl, money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: