SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko dla oszustów?

500 zł na dziecko dla oszustów?

27.11.2015, godz. 11:40
Majówka
Majówka foto: SHUTTERSTOCK

500 zł na dziecko mogą dostać osoby, które naprawdę mają większe dochody niż formalnie. Powód? Pracodawcy niemal 2 mln osób dużą część wynagrodzeń płacą poza umowami o pracę.

2 mln osób w Polsce pracuje „na szaro” - wynika z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju. Blisko co dziesiąty pracujący Polak, przynajmniej część dochodów uzyskuje z pracy w szarej strefie.


Według FOR-u „praca na szaro” to działalność wykonywana w sposób niezarejestrowany, z pominięciem podatków. Z ankiety przeprowadzonej przez tę fundację wynika, że aż 9 proc. respondentów przynajmniej część dochodów uzyskuje z pominięciem systemu podatkowego. Najczęściej sprawa dotyczy otrzymywania tzw. wypłaty pod stołem. Pracownik oficjalnie otrzymuję płace minimalną, a dodatkowe regularne wynagrodzenie dostaje od pracodawcy gotówką do ręki – już z pominięciem składek na ubezpieczenia społeczne i podatku dochodowego.

FOR zwraca również uwagę, że spora grupa osób pracujących w szarej strefie decyduje się na to, bo nie chce utracić prawa do świadczeń socjalnych.

Fundacja zwraca uwagę, że aktualnym przykładem świadczenia socjalnego, które będzie zachęcać do ukrywania części dochodów, jest projekt „500 zł na dziecko”, bo w przypadku pierwszego dziecka świadczenie ma być zależne od dochodów, a to jest silny bodziec do ukrycia zarobków ponad ustawowy próg.

Źródło: Bankier.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: