SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko i rodziny patchworkowe. Kto dostanie pieniądze? [WYJAŚNIAMY]

500 zł na dziecko i rodziny patchworkowe. Kto dostanie pieniądze? [WYJAŚNIAMY]

09.03.2016, godz. 11:19
rodzina
foto: EAST NEWS

Bez względu na sytuację osobistą rodziców - czy są małżeństwem, rozwiedli się, żyją w nowych związkach - świadczenie 500+ jest adresowane do dziecka - przypomina wiceszef Ministerstwa Rodziny i Pracy Bartosz Marczuk. Kto w tzw. rodzinach patchworkowych dostanie 500 zł na dziecko?

Program "Rodzina 500+" to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. To nawet  tys. zł netto rocznego wsparcia dla dziecka - przypomina resort. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program na ruszyć 1 kwietnia.

Zobacz koniecznie: Wniosek o 500 zł złożył przez e-konto. PKO BP już podpisało umowę

Nie ma problemu, jeśli w rodzinie dziecko ma obu rodziców. Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. W przypadków rozwodników z dziećmi czy osób żyjących w nieformalnych związkach, sprawa nieco się komplikuje. Chodzi o tzw. rodziny patchworkowe, czyli związki w których np. mężczyzna wychowuje z kobietą dzieci z jej poprzedniego małżeństwa bądź wychowują wspólnie dzieci, które mają z innymi partnerami.

- Jedna jest taka, że w sytuacji gdy partnerzy zawierają związek małżeński, to wszystkie dzieci, które mają z innych związków, a także ewentualne wspólne, wchodzą w skład rodziny - stanowią jedną rodzinę, w której odpowiednio świadczenia są przyznawane, z godnie z ogólną zasadą: na pierwsze dziecko, jeśli spełniają kryterium dochodowe, na kolejne bez kryteriów. Druga kotwica to zasada wspólnego dziecka. Jeśli rodzice mają wspólne dziecko, a także dzieci z innych związków, to nawet jeśli nie są małżeństwem, wszystkie te dzieci wchodzą w skład rodziny, i też odpowiednio jest wypłacane świadczenie. Jeśli natomiast rodzice są po rozwodzie, to świadczenie przysługuje temu z rodziców, które faktycznie sprawuje opiekę - wyjaśnia Marczuk. W przypadku naprzemiennej opieki, wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do ilości dni, w której rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę.

Dodatkowo dziecko do 25. roku życia, które pozostaje na utrzymaniu rodziców, jest uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie. Dzięki temu jego młodszy brat lub siostra może nadal otrzymywać wsparcie, jeśli dochód na osobę nie przekroczy 800 zł (1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego).

Kiedy rodzina patchworkowa nie dostanie 500 zł?
Stanie się w przypadku, kiedy partnerzy bez ślubu wychowują po jednym dziecko z poprzedniego małżeństwa. Choć żyją razem po jednym dachem i wspólnie wychowują dwójkę dzieci, to nie otrzymają pieniędzy - są liczeni jako samotni rodzice z jednym dzieckiem (dostaną po 500 zł na pierwsze dziecko jeśli nie przekraczają progu dochodowego 800 zł na osobę w rodzinie).

Czytaj również: 500 zł na dziecko - większy kredyt i mniejsze alimenty

Czy ślub jest potrzebny?
Przykład 1: Anna i Tomasz nie są małżeństwem. Ona ma dwójkę dzieci z poprzedniego związku, on jedno. Bez ślubu są liczeni jako dwie rodziny: Tomasz z jednym dzieckiem i Anna z dwójką. Dlatego tylko ona otrzyma 500 zł na drugie dziecko. Oboje mogą też otrzymać świadczenie na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Jeśli jednak staną na ślubnym kobiercu to staną się rodziną z trójką dzieci i automatycznie otrzymają 1 tys. zł (plus ewentualnie 500 zł na pierwsze, gdy nie przekroczą progu 800 zł na członka rodziny).

Przykład 2: Małgorzata i Krzysztof żyją bez ślubu i mają jedno wspólne dziecko, a dodatkowo Małgorzata ma dziecko z poprzedniego związku. Bez ślubu pieniądze przysługują tylko mamie na pierwsze dziecko (po spełnieniu kryterium dochodowego). Gdy zostaną małżeństwem staną się rodziną z dwójką dzieci i otrzymają też 500 zł na drugie.

  

Źródło: MRPiPS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: