SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko: Najwięcej pieniędzy trafi tam, gdzie PiS ma spore poparcie [MAPY]

500 zł na dziecko: Najwięcej pieniędzy trafi tam, gdzie PiS ma spore poparcie [MAPY]

31.03.2016, godz. 19:09
PiS
PiS foto: SE/EAST NEWS

1 kwietnia ruszył program "Rodzina 500+", w ramach którego rodziny otrzymają pieniądze na każde drugie i kolejne dziecko. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej, GUS i mojapolis.pl wynika, że najwięcej beneficjentów nowego świadczenia wychowawczego jest w powiatach, gdzie PiS otrzymało w ostatnich wyborach parlamentarnych największe poparcie.

Według wyliczeń MojaPolis.pl na podstawie danych GUS, najwięcej rodzin z dziećmi – ponad 80 proc. – otrzyma świadczenie w powiatach: kolneńskim, ostrołęckim, żuromińskim, przysuskim, limanowskim, łomżyńskim i nowosądeckim.

Zobacz koniecznie: Kto najwięcej zyska na 500+? Rodziny najuboższe i wielodzietne [INFOGRAFIKI]

Patrząc na wyniki wyborów, w tych regionach partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała od 40 do ponad 60 proc. głosów. W powiecie koleńskim PiS zdobyło 55,5 proc.głosów, w ostrołęckim 54,5 proc., żuromińskim 42,5 proc., przysuskim 49,8 proc., limanowskim 66,7, łomżyńskim 63,5 proc. i w nowosądeckim 63,4 proc.

Najmniejszy odsetek rodzin skorzysta z „500 Plus” tam, gdzie przeważają pary z jednym dzieckiem, a sytuacja dochodowa rodzin jest dość dobra - czytamy na mojapolis.pl. We Wrocławiu i Warszawie świadczenia otrzyma najmniejszy odsetek rodzin z dziećmi – 43 proc., niewiele więcej w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Świnoujście (po 44 proc.).

W tych miastach tylko w jednym przypadku partia rządząca uzyskała najwięcej głosów - w Dąbrowie Górniczej 28,4 proc. W pozostałych przypadkach wygrywała Platforma Obywatelska.

 


I to właśnie do dużych metropolii, od kwietnia do grudnia bieżącego roku, trafi najwięcej pieniędzy z programu "Rodzina 500+". W Warszawie będzie to 640 mln zł, w Krakowie – 280 mln zł, w Łodzi – 250 mln zł, we Wrocławiu i Poznaniu – po 220 mln zł. Pomimo tego to w regionach słabiej rozwiniętych gospodarczo wpływy z programu „500 Plus” będą stanowiły większą część lokalnego PKB, w podregionach nowosądeckim, przemyskim, łomżyńskim, ełckim, bialskim i chełmsko-zamojskim nawet 2 proc. PKB.

Sprawdź koniecznie: Już dziś pobierz wniosek o 500 zł na dziecko, a szybciej dostaniesz pieniądze [POBIERZ WNIOSEK]

Rodzina 500+" przewiduje wypłatę 500 zł na dziecko dla rodziców lub opiekunów prawnych aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Pieniądze będą otrzymywać rodziny na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze tylko gdy nie przekroczą dochodu 800 zł netto na członka rodziny (w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym próg wynosi 1200 zł).

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pomoc w wysokości 500 zł może otrzymać blisko 2,7 mln rodzin, w tym 1,6 mln rodzin z dwójką dzieci, 267 tys. z trójką i 60 tys. z czwórką i większą liczbą dzieci. W tym roku koszt programu to 17 mld zł, a od przyszłego 23 mld zł (koszt będzie wyższy, bo w tym roku pieniądze są wypłacane do kwietnia).

 

Źródło: mojapolis.pl/PKW/GUS/Superbiz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: