SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko nie trzeba wydać od razu. Będą specjalne obligacje?

500 zł na dziecko nie trzeba wydać od razu. Będą specjalne obligacje?

08.03.2016, godz. 11:05
Przewodnik Finansowy III. Nowe banknoty: bezpieczniejsze i trwalsze
foto: SHUTTERSTOCK

Nad ciekawym pomysłem ws. projektu 500 zł na dziecko pracuje Ministerstwo Finansów. Pieniędzy otrzymanych dzięki świadczeniu rodzinnemu nie będzie trzeba wydawać od razu; będzie można je zainwestować w specjalne obligacje skarbu państwa – informuje dziennik.pl.

Resort finansów chce skierować swoją ofertę szczególnie do tych beneficjentów programu Rodzina 500 Plus, którzy są zamożniejsi i nie będą musieli natychmiast wydawać otrzymanych 500 zł na dziecko. Planuje emisję specjalnych obligacji, w które pieniądze będzie można zainwestować. Wbrew pozorom nie kłóci się to z ideą przeznaczania świadczenia rodzinnego na potrzeby dzieci. W końcu uzyskane dzięki inwestycji środki będzie można przeznaczyć po kilkunastu latach na przykład na edukację swojej pociechy.

ZOBACZ TEŻ: 500 zł na dziecko: Większy kredyt i mniejsze alimenty

Ministerstwo chce, by zapadalność (maksymalny czas, po upływie którego państwo będzie musiało wykupić obligacje od inwestora) papierów wartościowych skierowanych do beneficjentów programu 500 zł na dziecko wynosiła 10 lub 15 lat. Nie wiadomo jeszcze, jakie będzie oprocentowanie obligacji – najpewniej będzie zmienne i zależne od inflacji i stóp rynkowych, możliwe też, że ustalony zostanie wskaźnik, w oparciu o który papiery będą waloryzowane.

ZOBACZ TEŻ: Masz pytanie ws. 500 zł na dziecko? Ruszyła infolinia [LISTA NUMERÓW]

Na razie nie wiadomo, czy resort zdąży z wdrożeniem swojego pomysłu do 1 kwietnia, kiedy mają ruszyć wypłaty świadczenia rodzinnego. Dystrybutorem papierów wartościowych ma być PKO BP, który będzie musiał opracować program weryfikacji, czy osoba zainteresowana obligacjami faktycznie korzysta z programu 500 zł na dziecko. Ile będzie można zarobić na specjalnych papierach? Dziennik.pl podaje, że za zainwestowanie w nie tylko 500 zł po dziesięciu latach zarobek wyniesie ok. 90 zł.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: