SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko. Rafalska: Nie spieszcie się ze składaniem wniosków

500 zł na dziecko. Rafalska: Nie spieszcie się ze składaniem wniosków

16.03.2016, godz. 10:23
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska foto: Agencja Gazeta

- Trwają ciągle przygotowania, ale myślę, że samorządy, w znakomitej większości, są już gotowe na start programu "Rodzina 500+" - poinformowała w radiowej Jedynce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała jednak, aby się nie spieszyć ze składaniem wniosków, który można złożyć także w maju i czerwcu z późniejszym wyrównaniem świadczenia od 1 kwietnia.

- Boimy się trochę, że w dniu uruchomienia programu, wszyscy - uprawnionych jest 2,7 mln rodzin - będą chcieli złożyć wniosek. Mówimy wyraźnie: proszę chwileczkę poczekać, można spokojnie ten wniosek złożyć w kwietniu, maju, czerwcu. Będzie wyrównanie, nikt nie straci - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Zobacz także: 500 zł na dziecko. Sprawdź czy Twój bank uczestniczy w programie "Rodzina 500+"

Rafalska podkreśliła, że to na samorządach będzie spoczywał główny ciężar związany z przyjmowaniem wniosków i wypłatą pieniędzy. Gość radiowej "Jedynki" przypomniał, że składania wniosków online o 500 zł na dziecko, będzie służył portal Emp@tia. - To system, który zastałam przychodząc do ministerstwa. Wszyscy pracujemy nad jego udoskonaleniem, optymalizacją - wyjaśniła szefowa resortu pracy. W przypadku problemów technicznych związanych z nadmiarem składanych wniosków drogą elektroniczą, minister Rafalska przypomniała o planie "B", czyli "drodze papierowej".

POBIERZ WNIOSEK O 500 ZŁ NA DZIECKO! WYDRUKUJ I ZŁÓŻ W GMINIE:

WNIOSEK W PDF

WNIOSEK W WORDZIE

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko będzie wypłacane niezależnie od dochodów, natomiast świadczenie na pierwsze dziecko mogą otrzymać tylko rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi.

Czytaj także: 500 zł na dziecko. Wniosek zgodny z adresem zameldowania czy zamieszkania?

Oprócz bankowości internetowej, będzie można pobrać również druki w formie papierowej, które należy złożyć w urzędzie gminy zgodnym z miejscem zamieszkania. Będzie można je złożyć osobiście, wysłać listem poleconym albo przez internet. Następnie urząd gminy będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji i wypłatę pieniędzy. Jeśli wniosek wpłynie do urzędników do końca czerwca, wtedy świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.


Źródło: Program 1 Polskiego Radia

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: