SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko. Resort obawia się, że wszyscy chętni złożą wniosek 1 kwietnia

500 zł na dziecko. Resort obawia się, że wszyscy chętni złożą wniosek 1 kwietnia

24.03.2016, godz. 12:03
Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk foto: EAST NEWS

Program "Rodzina 500+" rusza 1 kwietnia i tego dnia większość rodziców i opiekunów będzie chciała złożyć wniosek o 500 zł - obawia się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i uspokaja, że każdy, kto do 1 lipca zgłosi się po świadczenie, dostanie je z wyrównaniem za poprzednie 3 miesiące.

- Przypominam, że w tym pierwszym okresie działa zasada tzw. trzech miesięcy. Ktoś, kto złoży wniosek do końca czerwca, czy nawet ekstremalnie - 1 lipca, ma zagwarantowane to, że otrzyma pieniądze wstecznie od 1 kwietnia - mówił gość audycji "Sygnały dnia" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Zobacz koniecznie: Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o 500 zł na dziecko [LISTA WSZYSTKICH MIEJSC]

Jak zaznaczył wiceminister, z tego powodu największy ciężar odpowiedzialności przy sprawnym wypłacaniu pieniędzy, spada na samorządy. - Daliśmy gminom, w tym pierwszym okresie po starcie programu, trzy miesiące na wydanie decyzji i wypłatę pieniędzy - dodał.

Zdaniem Marczuka, gminy mogą przyjąć w związku z tym różne strategie - np. najpierw będą ustalać świadczenie dla rodzin, które będą się ubiegać o pieniądze na drugie i kolejne dziecko, czyli bez testu dochodowego.

Programem "Rodzina 500+" objętych będzie blisko 3,7 mln dzieci, a po świadczenie zgłosić się może 2,7 mln uprawnionych rodzin.

1 kwietnia ruszy program "Rodzina 500+". Zgodnie z nim rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze.

 

Źródło: "Sygnały Dnia" PR

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: