SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko. Wniosek zgodny z adresem zameldowania czy zamieszkania?

500 zł na dziecko. Wniosek zgodny z adresem zameldowania czy zamieszkania?

15.03.2016, godz. 13:21
Szczęśliwe rodziny
Szczęśliwe rodziny foto: SHUTTERSTOCK

Dużymi krokami zbliża się termin składania wniosków i wypłat pieniędzy w ramach rządowego programu "Rodzina 500+". Przepisy dotyczące 500 zł na dziecko stale są zmieniane i rodziny mają wiele wątpliwości dotyczących nowego świadczenia wychowawczego. Jedną z takich kwestii jest adres wnioskującego rodzica: należy we wniosku podać adres zameldowania czy zamieszkania?

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500 zł na dziecko będzie trzeba złożyć w urzędzie miasta/gminy lub ośrodku pomocy społecznej (lub innej jednostce organizacyjnej gminy jeśli w danej gminie zadanie to będzie przez taka jednostkę realizowane) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o ww. wychowawcze (miejsce zamieszkania nie musi być tożsame z miejscem zameldowania).

Zobacz koniecznie: 1500 zł na dziecko. Kto może otrzymać tak wysokie świadczenie?

POBIERZ WNIOSEK O 500 ZŁ NA DZIECKO! WYDRUKUJ I ZŁÓŻ W GMINIE:

WNIOSEK W PDF

WNIOSEK W WORDZIE

Jeśli rodzic wnioskujący o 500 zł na dziecko ma inny adres zameldowania niż dziecko na które mają być pobierane pieniądze, to takie przypadki będzie sprawdzał organ gminy, ze względu na konieczność ustalenia, czy matka lub ojciec sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Gmina może zlecić w tym celu przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

W przypadku osób mieszkających za granicą, sprawy "500+" załatwia marszałek województwa, na terenie którego dana osoba jest zameldowana.

Program "Rodzina 500+" w ramach którego będzie wypłacane 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, ruszy 1 kwietnia (na pierwsze w przypadku nieprzekroczenia progu dochodowego 800 zł na członka rodziny i 1200 zł w rodzinach z dziećmi niepełnosprawnymi). Sprawdź, gdzie można złożyć wniosek o 500 zł na dziecko.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: