SuperBiz wiadomości 500-złotowy banknot już w lutym! Nie chce go Ministerstwo Finansów [SONDA]

500-złotowy banknot już w lutym! Nie chce go Ministerstwo Finansów [SONDA]

20.12.2016, godz. 10:49
500 zł: tak będzie wyglądał nowy polski banknot
500 zł: tak będzie wyglądał nowy polski banknot foto: NBP

Miał się pojawić jesienią przyszłego roku, zadebiutuje już w lutym. Mowa o nowym banknocie o nominale 500 zł, na którym znajdzie się wizerunek Jana III Sobieskiego. Choć Narodowy Bank Polski jest już gotowy na emisję nowego pieniądza, przeciwko pomysłowi jego wprowadzenia do obiegu opowiada się Ministerstwo Finansów! A jakie jest wasze stanowisko?

Pod koniec czerwca 2015 r. NBP zwołał konferencję, na której ogłosił plany wprowadzenia do obiegu banknotu o nominale 500 zł. Było to spore zaskoczenie, ponieważ spotkanie z dziennikarzami miało dotyczyć modernizacji już istniejących banknotów 200-złotowych; zapowiedzi wprowadzenia papierka o nominale wyższym nikt się nie spodziewał. Początkowo nie było wiadomo, ani jak banknot będzie wyglądał, ani też kiedy wejdzie do obiegu. Mówiono o tym, że najwcześniej pojawi się on w naszych portfelach w 2017 r. Jasne było za to, czyja podobizna go ozdobi. NBP postawił na króla Jana III Sobieskiego.

ZOBACZ TEŻ: Będzie nowy nominał! 500-złotowy banknot z królem Sobieskim już od 2017 r.

Niemal równo po roku od ogłoszenia nowego banknotu zaprezentowano jego wygląd. Zapowiedzi potwierdziły się: na awersie będzie profil Sobieskiego, na rewersie zaś sylwetka Pałacu w Wilanowie. Podczas prezentacji papierka nie mówiono jednak o dacie jego wejścia do obiegu. Pojawiły się tylko informacje, że będzie to jesień 2017 r. Tymczasem wczoraj, czyli 19 grudnia, NBP ogłosił, że Sobieskim będziemy mogli płacić już od 10 lutego przyszłego roku. Na początek wydrukowanych zostanie 50 mln sztuk. Istnieje więc szansa, że natrafimy na nowy banknot dosyć szybko od rozpoczęcia emisji, ale jest ona raczej nikła. NBP chce, by przez jakiś czas najwyższy nominał stanowił głównie zapas magazynowy.

Na razie więc trudno się spodziewać, że rodziny, które biorą udział w programie 500 Plus, wypłacą świadczenie w jednym papierku. Nie tylko z powodu planów banku centralnego, ale i zastrzeżeń Ministerstwa Finansów. Wiceminister Tadeusz Kościński zwrócił się już do NBP o ponowne rozważenie zasadności emisji nowego nominału. Należy tu zauważyć, że NBP faktycznie idzie pod prąd. Na świecie istnieje bowiem tendencja do wycofywania z obiegu banknotów o najwyższej wartości. Europejski Bank Centralny ogłosił uśmiercenie banknotu 500 euro, mówi się też o likwidacji 100-dolarówki czy banknotów takich jak  50 funtów czy 1000 franków szwajcarskich. Wszystko przez to, że wysokie nominały pomagają rzekomo gangsterom w ich procederze.

ZOBACZ TEŻ: 500 zł: tak będzie wyglądał nowy polski banknot [GALERIA, WIDEO]

Na ten właśnie argument przeciwko wprowadzaniu 500-złotówki zwraca uwagę Ministerstwo Finansów. Prócz tego uważa ono, że emisja banknotu utrudni walkę z szarą strefą i podwyższy koszt obsługi transakcji gotówkowych. Czy zgadzacie się z Ministerstwem? Weźcie udział w naszej sondzie.

Źródło: finanse.wp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: