SuperBiz wiadomości 57 zł za godzinę. Już niedługo tyle może wynosić płaca minimalna w USA

57 zł za godzinę. Już niedługo tyle może wynosić płaca minimalna w USA

31.03.2016, godz. 14:38
dolary, portfel, dolary w portfelu
dolary, portfel, dolary w portfelu foto: Dreamstime

To już pewne. W Kalifornii od 2022 r. płaca minimalna będzie wynosiła 15 dolarów za godzinę (ok. 57 zł). W Stanach trwa właśnie dyskusja, czy podobną stawką nie objąć pracowników w całym kraju. Jakie szanse i zagrożenia się z tym wiążą?

Podczas gdy w Polsce trwają pracę nad wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej za pracę wynoszącej 12 zł brutto, Amerykanie mierzą się z podobnym problemem. Obecnie, jeśli ktoś legalnie pracuje w USA, nie może zarabiać mniej niż 7,25 dolara za godzinę (ok. 27 zł). Pracownicy twierdzą jednak, że to zdecydowanie za niska kwota - pojawiają się głosy, by w USA wprowadzić minimalną stawkę godzinową wynoszącą 15 dolarów (57 zł).

ZOBACZ TEŻ: 12 zł za godzinę. Jest projekt ustawy ws. minimalnej stawki za pracę

Na taki krok zdecydowała się właśnie Kalifornia. Obecnie w tym stanie wynagrodzenie minimalne to 10 dolarów (ok. 38 zł) za godzinę, ale przez najbliższe dwa lata wzrośnie ono do 11 dolarów (ok. 41,5 zł), a do 2022 r. ma wynieść wspomniane 15 dolarów. Władze stanu podają, że to odpowiedź na potrzeby jego mieszkańców – zmiany obejmą aż 6,5 mln Kalifornijczyków. Stopniowe podnoszenie stawki minimalnej jest zaś ukłonem w stronę pracodawców, którzy będą mieli czas na wdrożenie nowego rozwiązania.

15-dolarowe minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy zapowiedział też stan Nowy Jork. Taka kwota ma objąć pracowników od 2021 r. Czy w ślad za Kalifornią i Nowym Jorkiem pójdą też inne stany? Debata o zwiększaniu wynagrodzeń w USA trwa już od dłuższego czasu. Rozpoczęli ją pracownicy amerykańskich fast foodów, którzy wskazywali, że mimo iż pracują ponad siły, nie mogą utrzymać się za śmiesznie niskie wynagrodzenia. Wskutek tego, prezydent Barack Obama chciał przeforsować projekt wprowadzający w całym kraju minimalną stawkę godzinową na poziomie 10,25 dolara (ok. 39 zł).

ZOBACZ TEŻ: 12 zł stawki minimalnej. PiS sam ostrzega: ludzie mogą przez to tracić pracę

Temu sprzeciwili się jednak jego polityczni oponenci, wskazując, że, jeśli stawka wzrośnie, pracodawcy będą bardziej skłonni do zastępowania ludzi maszynami, przez co pracę może stracić 7 mln Amerykanów. Z drugiej strony podniesienie płacy minimalnej może zachęcić ludzi do podejmowania pracy i pomóc wychodzić im z ubóstwa. Który ze scenariuszy się spełni? Na tę odpowiedź przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Źródło: bankier.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: