SuperBiz wiadomości 6 kroków do zmiany sprzedawcy gazu

6 kroków do zmiany sprzedawcy gazu

14.11.2016, godz. 00:00
6 kroków do zmiany sprzedawcy gazu
foto: SHUTTERSTOCK

Zmieniając sprzedawcę gazu możesz zaoszczędzić nawet 10 proc. Zmiana nie jest kłopotliwa - sprowadza się do podpisania umowy z nowym sprzedawcą gazu. Podpisując umowę musisz jednak zachować kilka zasad, by nie zostać oszukanym.

Sprzedawcę gazu możesz zmienić tak samo, jak operatora telefonii komórkowej. Nie ma przy tym przerw w dostawie gazu, zmiany instalacji czy licznika. Wszyscy sprzedawcy korzystają z jednej sieci dystrybucyjnej zarządzanej przez niezależnego operatora (który za swoją usługę pobiera opłaty). Zmiana może ci przynieść oszczędności, które odczujesz przy płaceniu rachunków.

1. Skontroluj, jaka to firma

Poznaj oferty różnych firm i porównaj je ze swoimi rachunkami za gaz. Z firmami możesz kontaktować się za pośrednictwem infolinii, biura obsługi klienta czy poczty elektronicznej podanej na stronie internetowej. Zanim jednak zdecydujesz o zmianie, sprawdź rzetelność i uczciwość sprzedawcy gazu, którego wybrałeś. Rzetelny sprzedawca będzie posiadał wszystkie wymagane prawem koncesje czy też należał do branżowych organizacji. Liczy się także jakość obsługi klienta, stosowanie Dobrych Praktyk Sprzedawców Gazu rekomendowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do Punktu Informacyjnego dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych, który działa w Urzędzie Regulacji Energetyki - nr tel. 22 244 26 36 (w godz. 8.15-16.15).

2. Sprawdź przedstawiciela

Niekiedy przedstawiciele firm odwiedzają potencjalnych klientów w domach. Tak dla wygody klientów robi HEG. Dzięki temu nie trzeba nigdzie dojeżdżać i wszystkie formalności można załatwić z domu. Jeśli masz obawy przed wpuszczeniem doradcy klienta do domu możesz sprawdzić jego personalia dzwoniąc na infolinię firmy, którą reprezentuje. HEG uruchomił dla klientów infolinię 600 600 800 i weryfikację doradcy na stronie - https://heg.com.pl/dla-domu/zmiana-sprzedawcy-gazu.

3. Dokładnie przeczytaj umowę

Przy tym punkcie każdy wzdycha głęboko, bo umowy są napisane prawniczym, trudno zrozumiałym językiem, a wielkość druku zwykle wymaga użycia lupy. Jednak nie ma innej rady. Nieprzeczytanie umowy nie zwalnia cię od wywiązania się z jej zapisów. Dlatego przeczytaj umowę dokładnie i zwrócić przede wszystkim uwagę na wysokość rachunku i to, czy nie ma w niej jakichś opłat dodatkowych lub innych niekorzystnych dla ciebie zapisów. Pamiętaj, zmiana sprzedawcy gazu jest całkowicie bezpłatna, a kopia umowy powinna zostać u ciebie.

4. Nie poddawaj się presji

Nie podpisuj umowy, jeśli jej nie rozumiesz! Jeżeli potrzebujesz więcej czasu na zastanowienie, zawsze możesz poprosić o kilka dni na dokładne przeanalizowanie zapisów umowy. Jeśli przedstawiciel handlowy odmawia możliwości zapoznania się z umową, powinien być to dla ciebie sygnał ostrzegawczy. Umowę zawsze możesz pokazać prawnikowi lub rzecznikowi praw konsumentów – miejskiemu, gminnemu lub specjaliście w jednej z organizacji broniących praw konsumentów (np. Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich). Podpisz umowę dopiero wtedy, gdy rozwieją się wszystkie twoje wątpliwości.

5. Możesz się wycofać z umowy

Jeśli umowę z nowym sprzedawcą gazu prądu, dostawcą usług telekomunikacyjnych itp. podpisujesz poza siedzibą przedsiębiorstwa, czyli np. u siebie w domu, masz 14 dni na jej wypowiedzenie. Nie musisz przy tym podawać żadnych powodów i nie ponosisz jakichkolwiek konsekwencji.

6. Sprzedawca dopełnia formalności

Po podpisaniu umowy z tobą sprzedawca gazu dopełnia za ciebie wszystkie formalności - wypowiada umowę z dotychczasowym sprzedawcą i przekazuje informację o zmianach do operatora systemu dystrybucyjnego czy przesyłowego. I rozpoczyna dostawę paliwa gazowego do twojego domu.

-

HEG – firma, której możesz zaufać

HEG ma wszystkie niezbędne koncesje i licencje, ale oprócz tego jako firma handlowa dużą wagę przykłada do standardów działania i jakości obsługi. Respektuje Dobre Praktyki Sprzedawców Gazu rekomendowane przez URE, ma uczciwą i partnerską umowę bez ukrytych zapisów czy opłat dodatkowych. Faktura jest prosta i przejrzysta. HEG ma również certyfikat Rzetelnej Firmy, Jakość Roku 2016 w kategorii Usług, Laur Klienta – Odkrycie 2016, a w 2015 roku firma została wyróżniona statuetką Innowatory w kategorii Energetyka.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: