SuperBiz wiadomości 7 mld zł z UE poszło w błoto? NIK wyjaśni sprawę rolniczych dotacji

7 mld zł z UE poszło w błoto? NIK wyjaśni sprawę rolniczych dotacji

14.04.2016, godz. 13:42
papryka, pomidory, czosnek, por, kukurydza, dieta, zdrowe jedzenie, warzywa, zdrowie
foto: mat.pras. Jan Niezbędny

Polska dostała 7 mld zł z UE w ramach programu wsparcia tworzenia grup producentów owoców i warzyw. UE dopatrzyła się błędów w procedurach i nakłada na Polskę ogromne kary. Sprawę ma wyjaśnić NIK.

Polska  dostała 7 mld zł z UE w ramach programu wsparcia grup producenckich owoców i warzyw. Zdaniem UE u nas ta forma działalności rolników jest mało popularna, podczas gdy w innych krajach Starego Kontynentu rozwija się doskonale. Pieniądze z Brukseli miały poprawić sytuację zrzeszających się  producentów owoców i warzyw.

Zobacz: Darmowe wizyty u lekarzy rodzinnych

Tymczasem okazało się, że pojawiły się nieprawidłowości w procesie działań naprawczych związanych z obsługą pomocy finansowej wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw.  Audyt dyrekcji generalnej ds. rolnictwa KE z 2014 r. wykazał braki w procedurach dotyczących zatwierdzania planów uznawania organizacji.

W związku z błędami w procedurach, jednostki unijne nałożyły kary na Polskę. W sumie opiewały one na kwotę prawie 60 mln euro (to Polska już zapłaciła) i kolejnych 115 mln ( w tym przypadku  Warszawa złożyła odwołanie do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego). Tymczasem została nałożona kolejna sankcja w postaci zawieszenia 25 proc. wydatków planowanych od marca do lutego przyszłego roku. To już jest gwóźdź do trumny.

Zobacz: Sąd ogłosił upadłośc SKOK Polska

Dlatego też ministerstwo rolnictwa kieruje sprawę do wyjaśnienia przez Najwyższą Izbę Kontroli. To ta instytucja ma teraz sprawdzić wszelkie błędy, pomyłki, niedociągnięcia popełnione w trakcie działań naprawczych związanych z obsługą pomocy finansowej wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw.

Źródło: tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: