SuperBiz wiadomości 700 tys. zł z MSZ dla szkoły ojca Rydzyka

700 tys. zł z MSZ dla szkoły ojca Rydzyka

11.07.2016, godz. 11:50
Rydzyk dostaje 200 tys. zł z MSZ
Rydzyk dostaje 200 tys. zł z MSZ foto: Fotomontaż/Super Express

W kwietniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło konkurs, którego celem było wybranie organizacji, które poprowadzą tzw. Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej. Organizacji miało być 16, wybrano dziewięć. Wśród nich – Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, należąca do fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Fundacja dostanie łącznie ponad 700 tys. zł.

Celem działalności Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej jest „przybliżenie obywatelom polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie kanałów współpracy pomiędzy MSZ, samorządem i organizacjami pozarządowymi”.

W kwietniu MSZ ogłosił konkurs, który miał wyłonić instytucje, które będą prowadziły te ośrodki w latach 2016-2018. Zgodnie z jego regulaminem do zadań RODM mają należeć przede wszystkim „inicjatywy informacyjne i edukacyjne”, np. organizowanie debat i konferencji z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, współpraca z mediami lokalnymi czy udział w programach MSZ (takich jak obchody Dnia Służby Zagranicznej czy Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym).

Czytaj również: Ponad 26 mln dla fundacji o. Rydzyka i inne wydatki NFOŚiGW. Sprawa trafiła do prokuratury

Tematyka działań RODM ma być spójna z zadaniami polskiej polityki zagranicznej. Ma więc m. in. podkreślać wkład Polski w budowanie nowego ładu europejskiego po 1989 roku, w ratowanie Żydów podczas niemieckiej okupacji czy opisywać „działania Polski na rzecz demokratyzacji”.

W konkursie wyłoniono dziewięc instytucji, wśród nich – Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Szkoła należy do fundacji Lux Veritatis prowadzonej przez o. Rydzyka. Szkoła dostanie w sumie ponad 700 tys. zł (190 tys. w tym roku, 260 tys. z roku 2017 i tyle samo w 2018).

Zobacz także: Kim jest Janina Goss? Przyjaciółka Kaczyńskiego i członek rady nadzorczej PGE

W przypadku siedmiu miast, w których nie zostały wskazane podmioty do prowadzenia Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, planowane jest ogłoszenie konkursu uzupełniającego w IV kwartale br.  

Na dotacje dla instytucji prowadzących ośrodki MSZ chce wydawać rocznie po 3,2 mln zł.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: