SuperBiz wiadomości 900 zł na mieszkanie: komu przysługuje premia

900 zł na mieszkanie: komu przysługuje premia

06.06.2016, godz. 12:34
900 zł na mieszkanie od rządu
900 zł na mieszkanie od rządu foto: SHUTTERSTOCK

Za systematyczne oszczędzanie rząd przyzna nam premię – maksymalnie 75 zł miesięcznie w ramach programu „Mieszkanie plus". Oznacza to, że w ciągu roku możemy dostać 900 złotych.

Jak ustaliła Wyborcza.biz, premie dla oszczędnych prawdopodobnie będą wpływać na rachunki dedykowane. Udzielenie pomocy finansowej osobom oszczędzającym na mieszkanie stanowi jeden z trzech filarów rządowego, wieloletniego programu „Mieszkanie plus". Państwo zamierza wspierać wynajem mieszkania czynszowego, także z opcją jego wykupu.

Osoby, które będą oszczędzać na zakup, wynajem lub remont mieszkania, mogą liczyć na bonus od państwa. Odłożona na koncie kwota do 6000 zł ma być premiowana dopłatą w wysokości 15 proc. oszczędności. Daje to 75 zł miesięcznie i 900 zł w skali roku. Do pierwszych lokalów czynszowych, które zostaną dostarczone na rynek w ramach programu „Mieszkanie plus", beneficjencji programu będą mogli wprowadzić się w 2019 roku.

Przeczytaj również: Mieszkanie plus i inne lokale dofinansowane przez państwo. Co wybrać

Aby dostać bonus w wysokości 900 zł na mieszkanie, trzeba będzie gromadzić oszczędności w BGK lub innej instytucji finansowej, która przystąpi do programu. Niewykluczone, że niezbędne okaże się założenie specjalnego subkonta. Trudno powiedzieć, czy rodziny z dziećmi będą dodatkowo premiowane, ani w jakich konkretnie bankach trzeba będzie gromadzić swoje oszczędności.

Chociaż minister infrastruktury i budownictwa zapewnił, że program jest skierowany do wszystkich Polaków, to w pierwszej kolejności ma on zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób, których niska zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wsparcie dla pozostałych Polaków miałoby być przyznawane w dalszej kolejności.

Niestety, z wypowiedzi Kazimierza Smolińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, wynika, że wartość premii może ulec zmianie. Na jej ostateczną wysokość wpłynie budżet, jaki uda się wygospodarować na realizację rządowego przedsięwzięcia.

Może cię zainteresować: Rząd da 900 zł osobom, które oszczędzają na mieszkanie lub remont

W kwietniu Związek Banków Polskich szacował, że ze współczesnych odpowiedników kas mieszkaniowych może skorzystać 300 – 400 tys. Polaków. Jak powiedział dzisiaj minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk, w „Sygnałach dnia", nawet 460 tys. mieszkać w Polsce zajmują rodziny wielopokoleniowe. Szef MIB zaznaczył w rozmowie z radiową Jedynką, że celem rządowego programu „jest likwidacja deficytu mieszkań". Obecnie na klucze do mieszkania komunalnego czeka się ponad 27 lat.

W Polsce na 1000 mieszkańców przypada najmniejsza w Unii Europejskiej liczba lokali mieszkaniowych. Biorą pod uwagę największy metraż mieszkań, zajmujemy 19. miejsce, ale już 26. (przedostatnie) pod względem przeciętnej liczby izb.

Źródła: polskieradio.pl, mib.gov.pl, superbiz.se.pl, wyborcza.biz, money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: