SuperBiz wiadomości Idiotyczne tłumaczenie podwyżki na A1. Będzie drożej, ale czy szybciej?

Idiotyczne tłumaczenie podwyżki na A1. Będzie drożej, ale czy szybciej?

29.06.2016, godz. 11:45
Symboliczny wzrost opłaty na A1
Symboliczny wzrost opłaty na A1 foto: EAST NEWS

Opłaty na autostradzie A1 wzrosną o... 10 groszy. Ma to poprawić o 10 proc. przepustowość polskich dróg podczas Światowych Dni Młodzieży. Dodatkowo podczas ŚDM przejazd przez niektóre autostrady może odbyć się bezpłatnie.

Opłata za przejazd pełnego odcinka autostrady A1 (Gdańsk – Toruń) wzrośnie z 29,90 zł do 30 złotych. Pomysłodawcy wierzą, że dzięki temu kierowcy będą obsługiwani sprawniej. Czas obsługi podróżnych ma skrócić się o 10 procent. Natomiast, jak nietrudno się domyśleć, podwyżka nie przyniesie dużych zysków. Będzie to kwota rzędu 5 tys. złotych. Aby jeszcze bardziej ułatwić ruch na autostradach, w trakcie ŚDM wszystkie stanowiska poboru opłat zostaną obsadzone.

Można zadać sobie pytanie, czy podwyżka jest bliska ideału. Z pewnością pielgrzymi woleliby zbicie ceny do 20 złotych. Wtedy za przejazd mogliby zapłacić jednym banknotem. Na szczęście w razie poważnych utrudnień dla podróżnych szlabany zostaną podniesione, co umożliwi bezpłatny przejazd.

Przeczytaj też: ŚDM 2016: 1 mld zł dla polskiej turystyki

Dobrych zmian mogą oczekiwać użytkownicy autostrady A4 na trasie Katowice – Kraków. W razie dużego natężenia ruchu bramki zostaną otwarte, dzięki czemu nie trzeba będzie płacić za przejazd ani złotówki. Zgodziła się na to firma Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz autostrady. Minister Infrastruktury i Budownictwa zapowiedział, że zmiany stanowią wynik porozumienia sektora państwowego i prywatnego:

- Udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy ministerstwem a koncesjonariuszami autostrad A1 i A4. Przyjęto zasady rozładowywania zatorów, które mogłyby wpływać na zdrowie, bezpieczeństwo lub zagrażać życiu podróżnych – powiedział minister 27 czerwca podczas spotkania w MIB.

Źródła: mib.gov.pl, antyradio.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: