SuperBiz wiadomości MON odrzucił ofertę na samoloty VIP

MON odrzucił ofertę na samoloty VIP

09.03.2017, godz. 15:07
Boeing 737
Boeing 737 foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Obrony Narodowej odrzuciło oferty, złożone na przetarg na średniej wielkości samolot dla VIP-ów. Nie dość, że miały błędy formalno-prawne, to jeszcze były szaleńczo drogie.

20 lutego Inspektorat Uzbrojenia, podległy Antoniemu Macierewiczowi zaprosił dwóch dostawców do składania ofert. Nasz rząd chciał zakupić dwa samoloty nowe i jeden używany. W szranki stanęły: Boeing i konsorcjum Glomexa z Lufthansą.

Obie oferty został jednak odrzucone. Jak poinformował wiceminister obrony Bartoz Kownacki - nie tylko nie spełniały wymogów, stawianych przed oferentami, to były jeszcze bardzo drogie. Nasz rząd przeznaczył na samoloty dla VIP-ów 1,7 mld zł, tymczasem oferta Glomex opiewała na 2, 66 mld zł, a Boeinga aż na 3,4 mld zł. Obaj konkurenci zaproponowali samolot typu Boeing B737 w wersji BBJ2, czyli z salonem.

ZOBACZ TEŻ: Szyszko tłumaczy się z posiadanej ziemi wielkości Śląska. "To zwykła pomyłka"

Głównym wymogiem było to, by samoloty mogły wykonywać loty transatlantyckie i mogły zabrać co najmniej 30 pasażerów. Ministerstwo Obrony Narodowej planowało, że pierwszy samolot (używany) miał być gotowy do użytku w listopadzie 2017 roku, a dwa nowe w 2021 albo 2012 roku.


Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: