SuperBiz wiadomości PZL Świdnik protestuje przeciw decyzji MON

PZL Świdnik protestuje przeciw decyzji MON

06.05.2015, godz. 16:23
AW 149.
foto: AW149.PL

Ulicami Świdnika przeszedl "Biało-Czerwony Marsz Milczenia". Tak pracownicy PZL-Świdnik, związkowcy i mieszkańcy miasta protestowali przeciwko decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie odrzucenia oferty PZL-Świdnik w przetargu o śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. W piątek ma odbyć się podobna manifestacja przed fabryką śmigłowców w Mielcu.

PZL-Świdnik nie wygrał przetargu na produkcję śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP. Oferta polskiej fabryki została odrzucona przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Przetarg wygrało konsorcjum francusko-niemieckie.

Produkcja spadnie, znikną miejsca pracy?

Decyzja ta oburzyła związkowców, pracowników polskiej fabryki i mieszkańców Świdnika. Swój protest wyrazili podczas „Biało-Czerwonego Marszu Milczenia”, który w środę przeszedł ulicami ich miasta, w którym głównym pracodawcą jest właśnie fabryka śmigłowców. Teraz pojawiło się widmo zmniejszenia produkcji maszyn i likwidacja miejsc pracy (obecnie zatrudnionych jest prawie 3500 pracowników, w tym niemal 630 inżynierów).

Kontrowersyjna decyzja MON

Decyzja MON zaskoczyła wielu, bo dotychczas PZL-Świdnik był kluczowym partnerem Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach najważniejszych programów śmigłowcowych polskiej armii. Niemal 80% śmigłowców dostarczonych polskiej armii w ostatnich 10 latach to maszyny wyprodukowane w Świdniku (SW-4 Puszczyk, W-3PL Głuszec, W-3WA Sokół w wersji VIP do przewozu najwyższych rangą urzędników państwowych). Pozostałe 20% stanowią śmigłowce produkcji rosyjskiej.

Kolejne potesty

To nie koniec protestów. Związkowcy zapowiadają na piątek pikietę przed fabryką śmigłowców w Mielcu. Jeśli MON nie unieważni przetargu, związkowcy i pracownicy fabryk w Świdniku i Mielcu przyjadą protestować do Warszawy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: