SuperBiz wiadomości PiS chce opodatkować banki, ale nie SKOK-i. Nowy podatek ma przynieść 5 mld zł

PiS chce opodatkować banki, ale nie SKOK-i. Nowy podatek ma przynieść 5 mld zł

07.07.2015, godz. 16:00
Beata Szydło
Beata Szydło foto: FOTO SE

- Proponujemy, by banki podzieliły się zyskiem ze społeczeństwem – powiedziała kandydatka PiS na premiera, Beata Szydło, podczas konferencji prasowej w Sejmie. Na czym to „dzielenie się” miałoby polegać? Na opodatkowaniu banków, dzięki któremu do budżetu według szacunków wpływałoby 5 mld zł. To sposób PiS-u na realizację części obietnic wyborczych.

Platforma Obywatelska od rozpoczęcia kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi wytyka PiS, że realizacja obietnic tej partii będzie bardzo kosztowna, a zgłaszanie postulatów to tylko przedwyborczy populizm. Beata Szydło zdradziła dziś, że jej partia chce, by to banki „podzieliły się ze społeczeństwem” zyskami, co miałoby umożliwić realizację części obietnic PiS-u.

ZOBACZ TEŻ: Napieralski i Rozenek zakładają nową partię. Gospodarka na wzór skandynawski?

- Banki w Polsce mają niezwykle uprzywilejowaną pozycję i osiągają wysokie zyski. W ubiegłym roku było to 16 mld zł – mówiła Szydło, dodając, że podatek bankowy wynosiłby 0,39 proc. i przyniósłby wpływ do budżetu rzędu 5 mld zł. Szydło wyjaśniła, że na razie opodatkowanie miałoby dotyczyć wyłącznie banków, nie zaś SKOK-ów. Na co miałyby iść zyskane dzięki podatkowi środki? Między innymi na umożliwienie podniesienia kwoty wolnej od podatku, obniżenie VAT-u do 22 proc. czy program 500 zł comiesięcznego wsparcia na drugie i każde kolejne dziecko.

Źródło: Tvn24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: