SuperBiz wiadomości Polska zajmuje 27 miejsce w rankingu jakości życia. Polakom żyje się źle.

Polska zajmuje 27 miejsce w rankingu jakości życia. Polakom żyje się źle.

11.05.2015, godz. 16:45
bloki, wieżowce, blokowisko, osiedle
foto: Se.pl/AKPA

Raport „Better Life Index” przygotowany na zlecenie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD nie pozostawia złudzeń. Polska zajęła 27. miejsce pod względem jakości życia obywateli w rankingu 36 państw. W ogólnym rozrachunku za nami na liście znalazły się takie kraje jak Estonia, Węgry, Grecja czy Turcja. Numer jeden to Australia.

W Polsce nie żyje się najlepiej. Raport „Better Life Index”  przygotowany na zlecenie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD zrzeszającej rozwinięte ekonomicznie kraje nie zostawia na nas suchej nitki. W rankingu 36 państw pod względem jakości i poziomu życia zajęliśmy 27. lokatę.  Powód? Kuleje u nas większość z 11 wziętych pod lupę dziedzin. Mamy niski poziom zarobków, słaby rynek pracy, kiepski dostęp do tanich mieszkań. Nieciekawie u nas z ochroną środowiska, a nawet z zaangażowaniem w życie społeczne.  Ale są dwie dziedziny, w których zajęliśmy wysokie pozycje. Szczegółowe wyniki  raportu zaprezentujemy w kolejnych dniach.

W tych krajach żyje się najlepiej

 

Jak mieszkamy?

Jako pierwsze na tapetę bierzemy warunki mieszkaniowe Polaków. W tej kategorii zajęliśmy trzecie miejsce...., ale od końca. Za nami znalazły się Rosja i Turcja. W Polsce przypada jeden pokój na domownika. Choć trudno w  to uwierzyć, to aż w co 20 domu toaleta znajduje się  na korytarzu albo w podwórku. Wyjątkowo wysokie mamy koszty utrzymania lokum. Najlepsze warunki mieszkaniowe mają w USA, Kanadzie i Norwegii. Statystyczny Amerykanin sam ma do dyspozycji 2,3 pokoju, a do tego płaci za mieszkanie stosunkowo mało. Tam brak toalety w mieszkaniu potraktowaliby jako głupi żart architekta.

Jak się żyje Polakom?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: