SuperBiz wiadomości Znakomity I kwartał dla PGNiG. Ponad 12 mld zł przychodu! [WIDEO]

Znakomity I kwartał dla PGNiG. Ponad 12 mld zł przychodu! [WIDEO]

11.05.2015, godz. 14:29
Kuchenka gazowa
foto: Super Express

PGNiG chwali się swoimi imponującymi wynikami sprzedaży. W pierwszym kwartale bieżącego roku grupa ma ok. 12,5 mld zł przychodów, z czego zysk netto wynosi aż 1,24 mld zł!

Grupa PGNiG zanotowała lepsze wyniki niż w analogicznym okresie 2014 r. Wtedy przychód ze sprzedaży wynosił 9,5 mld zł, a zysk 1,18 mld.

Z czego czerpie PGNiG?

Jak wynika z raportu z 8 maja, głównie ze sprzedaży gazu ziemnego – tu przychód wyniósł ponad 10 mld zł. Na wyniki finansowe spółki miało wpływ wzmocnienie się dolara i stabilna pozycja euro. Przychód jest jednak niższy niż rok temu, jeśli chodzi o sprzedaż ropy naftowej, czego przyczyną jest niższa cena tego surowca na światowych rynkach.

Mocna pozycja finansowa

W porównaniu z zeszłym rokiem spadło zadłużenie PGNiG. W pierwszym kwartale 2014 r. wynosiło ono 2,7 mld zł netto, obecnie jest to tylko 700 mln zł. Spółka ocenia, że ten stan rzeczy jest dobrym punktem wyjściowym w realizacji strategii inwestycyjnej na lata 2014-2022. A mowa o inwestycjach na niebagatelną kwotę 40-50 mld złotych. Źródła finansowania spółki to m.in. obligacje gwarantowane i krajowe czy program Banku Gospodarstwa Krajowego.

Sprawdź koniecznie: Lotnisko widmo w Radomiu. 26 mln zł straty i zatrudnia 140 osób

PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) to największa w Polsce spółka, która zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej. Działa także na rynkach zagranicznych m.in. w Danii i w Czechach. W ostatnim czasie jednym z większych sukcesów było odnalezienie w Pakistanie przez spółkę córkę PGNiG złoża gazu, którego zasoby porównywalne są do rocznego wydobycia w Polsce czyli ok. 4,5 mld metrów sześciennych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: