SuperBiz wiadomości Abolicja dla dłużników za abonament rtv

Abolicja dla dłużników za abonament rtv

28.12.2015, godz. 16:30
Telewizor, oglądanie telewizji
foto: fotomontaż

PiS zabiera się za reformę mediów publicznych, w ramach której chce zlikwidować abonament i zastąpić go opłatą abonamentową. Opłata ma być niższa, wynosić ok. 10 zł, za to płacić powinni ją wszyscy. Przy tej okazji planuje wprowadzenie abolicji dla tych, którzy abonamentu nie płacili i mają długi.

Chodzi m.in. o osoby po 75. roku życia, osoby z I grupą inwalidzką, również osoby niesłyszące, niewidome, otrzymujące zasiłki pielęgnacyjne, inwalidów wojennych, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. Osoby te z abonamentu mogły być zwolnione. Jednak zwolnienia nie było z automatu, tylko w tej sprawie trzeba było zgłosić się do urzędu pocztowego. Szkopuł w tym, że często zainteresowani o tym nie wiedzieli, więc nadal musieli płacić. Opłaty były naliczane wraz z odsetkami, a długi rosły. W końcu pojawiał się komornik. A zaległości, po które się zgłaszał, sięgały nawet tysiąca złotych.


Zapis o ewentualnej abolicji miałby się znaleźć w nowym projekcie ustawy o finansowaniu mediów publicznych, który ma być gotowy wiosną 2016 roku. Jednak jest to problem niezwykle kontrowersyjny i los abonamentowych dłużników nie jest jeszcze przesądzony.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: