SuperBiz wiadomości Abonament RTV niezgodny z konstytucją? Jest nowa opinia

Abonament RTV niezgodny z konstytucją? Jest nowa opinia

29.03.2017, godz. 12:24
Telewizor, mecz,
foto: EAST NEWS

Instytucje rządowe mają zastrzeżenia do projektu ustawy abonamentowej. Pomysł, aby tylko niektórzy konsumenci płacili abonament RTV, jest niezgodny z konstytucją – uważa agencja Lighthouse, która reprezentuje Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej (PIKE).

„W międzyresortowych konsultacjach projektu ustawy abonamentowej pojawiły się opinie, że pomysł włączenia części dostawców usług telewizyjnych do procesu ściągania opłat abonamentowych stanowi zagrożenie dla wartości konstytucyjnych i norm prawa europejskiego" – to opinia reprezentującej PIKE agencji Lighthouse, do której dotarł „Presserwis".

Nierówne prawo
Przede wszystkim chodzi o to, że przepisy ustawy abonamentowej w proponowanej formie w nierówny sposób traktują poszczególne grupy konsumentów usług telewizyjnych. Restrykcjami mają zostać objęci przede wszystkim abonenci telewizji płatnej, zaś w uprzywilejowanej pozycji postawione zostały osoby, korzystające z naziemnej telewizji cyfrowej. Zwróciła na to uwagę m.in. opiniująca projekt Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zdaniem której takie zróżnicowanie jest całkowicie bezzasadne.

Czytaj też: Abonament RTV do kosza? Luki prawne i wielkie wątpliwości

Jak podkreśla Rządowe Centrum Legislacji, wprowadzenie proponowanych przepisów w obecnym kształcie, mogłoby negatywnie odbić się na funkcjonowaniu i strukturze rynku medialnego. Instytucja obawia się, że klienci płatnych telewizji mogą rezygnować z dotychczasowych usług, na rzecz serwisów pirackich.

Projekt ustawy w ogniu krytyki
Przypomnijmy, że w piątek 24 marca zakończyły się konsultacje dotyczące nowelizacji ustawy abonamentowej autorstwa ministerstwa kultury. Zgodnie z kontrowersyjnym zapisem w projekcie ustawy prywatni operatorzy telewizyjni mają udostępniać Poczcie Polskiej dane osobowe swoich klientów, aby umożliwić jej rejestrację odbiorników telewizyjnych, ściąganie od telewidzów abonamentu RTV, kontrolę abonamentową i weryfikację zwolnień od abonamentu RTV.

Czytaj też: Sikorski przestał płacić abonament RTV

Pomysł ten spotkał się falą krytyki. Przeciwko nowej ustawie o abonamencie RTV protestują liczne resorty, podlegające im jednostki organizacyjne, urzędy i operatorzy. Resort otrzymał na piśmie uwagi do abonamentu RTV od: kilkunastu operatorów telewizyjnych, osób prywatnych, GIODO, Rządowego Centrum Legislacji, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz od ministerstw: Infrastruktury i Budownictwa, Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Finansów i Rozwoju.
W przyszłym tygodniu ministerstwo kultury ma przeanalizować zgłoszone uwagi.

Źródło: onet.pl, Presserwis, Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: