SuperBiz wiadomości Abonament RTV. Za 2 tygodnie projekt ustawy trafi pod obrady rządu?

Abonament RTV. Za 2 tygodnie projekt ustawy trafi pod obrady rządu?

30.03.2017, godz. 15:16
Telewizja
foto: Jupiterimages

Pomysł wprowadzenia powszechnej opłaty abonamentowej wzbudza od początku spore kontrowersje. Wczoraj pisaliśmy o tym, że niektórzy eksperci uznają go za niezgodny z Konstytucją. Inni wskazują, że zawiera luki prawne i wzbudza wiele wątpliwości. Tymczasem prace nad projektem trwają, a być może już za 2 tygodnie trafi on pod obrady rządu.

Projekt ustawy zakładający ściągalność abonamentu od wszystkich, którzy posiadają w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny jest już po konsultacjach i uzgodnieniach międzyresortowych. W najbliższych dniach nanoszone będą poprawki, a w kolejnym tygodniu być może trafi na Komitet Stały Rady Ministrów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie planuje jednak dużych zmian w projekcie nowelizacji ustawy.

Przeczytaj także: Nowy abonament RTV to tylko 6 zł, ale zapłacą go wszyscy


Wiceminister kultury, Paweł Lewandowski przypuszcza nawet, że projekt ma szansę zostać uchwalony w ciągu miesiąca-półtorej miesiąca.

Zobacz także: Abonament RTV niezgodny z konstytucją? Jest nowa opinia


Największe wątpliwości do tej pory wzbudzała propozycja zmiany, co do konieczności przekazywania danych o klientach przez prywatnych dostawców usług telewizyjnych Poczcie Polskiej. Za tę usługę mają otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W ten sposób automatycznie ten, kto znajdzie się w rejestrze korzystających z płatnej telewizji, zapłaci abonament w wysokości 6 zł. Zostaną nim objęci zarówno płatnicy PIT, CIT jak i KRUS, a opłata zostanie ściągnięta w momencie płacenia podatku.

Sprawdź również: Abonament RTV do kosza? Luki prawne i wielkie wątpliwości

 

Szacuje się, że w ciągu roku od początku obowiązywania ustawy, która ma zwiększyć ściągalność abonamentu, uda się uzyskać ok. 730 mln zł.

 

Źródło: /wp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: