Podatek

i

Autor: Shutterstock Podatek

Absurdy polskiego systemu podatkowego. Sos musztardowy ma inną stawkę VAT niż musztarda [INFOGRAFIKA]

2017-07-05 17:34

Polski system podatkowy nie jednego przyprawił o ból głowy. Starcia z fiskusem są na porządku dziennym, a choć uczciwość przedsiębiorcy dla niego samego może być oczywista, dla urzędu każda okazja do nałożenia kary jest dobra. Mimo nawet czystych intencji, posiadaczom firmy może być trudno zorientować się w skomplikowanym systemie. Jedną z pułapek są różne stawki VAT, których poznanie może zająć dobrych kilka lat.

Aby poznać zasady działania polskiego systemu podatkowego potrzeba nie tylko praktyki, ale i ogromnej wiedzy, którą niestety najczęściej nabywa się na własnych błędach. Jedną z pułapek, która czeka m.in. na handlowców są różne stawki VAT na produkty żywieniowe. O dziwo, produkty, których pochodzenie, a nawet smak są podobne, mogą być różnie opodatkowane.
To nie tylko przysporzy problemów przedsiębiorcy, ale też w różnym stopniu obciąży jego kieszeń.
Absurdy czyhają szczególnie w branży spożywczej.

Zobacz także: Dlaczego twoja pralka psuje się tuż po gwarancji? PE: „Producenci robią to celowo!”


Ratunkiem może być przesłanie wniosku o indywidualną interpretację podatkową, by móc dowiedzieć się, jak prawidłowo rozliczać transakcje na produkty, które składają się ze składników o różnych stawkach podatkowych.
A zorientować się w gąszczu przepisów nie jest łatwo – ustawy i rozporządzenia prawa podatkowego liczą obecnie w sumie ok. 6 tys. stron. Zapisy są często nieprecyzyjne, a ich interpretacja zależy od organu.
W samym 2016 roku złożono 1193 wnioski o indywidualne interpretacje podatkowe, przy czym wyjaśnienia niejednokrotnie nie są do końca jasne dla przedsiębiorcy.

Sprawdź również: Stemple w paszportach odejdą do lamusa. UE wprowadzi nowy system


I tak mamy różne stawki podatku VAT za wodę mineralną i wodę źródlaną, które wynoszą odpowiednio 8 i 23 proc. Banan opodatkowany jest na 8 proc., a już brzoskwinia tylko na 5 proc. Sos musztardowy wbrew pozorom różni się od musztardy: stawka VAT wynosi za niego 8 proc, tak jak za majonez, chrzan i ketchup, ale już za musztardę - 23 proc. Produkty garmażeryjne mrożone różnią się od chłodzonych i opodatkowane są na 5 proc., w odróżnieniu od tych drugich, których stawka VAT wynosi 5 proc. Podatek za lody mleczne wyniesie 5 proc., ale za sorbet już 23 proc. Różnice podatkowe dotyczą także kawy bezkofeinowej oraz kakao opodatkowanych na 23 proc., podczas gdy kawa zbożowa to tylko 8 proc. stawki VAT.

Prawdziwy szacunek należy się tym, którzy w tych stawkach się nie pogubią...

 

Źródło: /vat.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze