SuperBiz wiadomości Afera w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Dyrektor mógł wyprowadzić ponad 10 mln zł

Afera w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Dyrektor mógł wyprowadzić ponad 10 mln zł

14.12.2016, godz. 12:53
CBA w krakowskim Sądzie Apelacyjnym
foto: CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało na swoim profilu na Twitterze o interwencji w krakowskim Sądzie Apelacyjnym. W wyniku akcji przeprowadzonej przez CBA na prośbę Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie zatrzymano 5 osób, m.in. dyrektora i główną księgową podejrzanych o przywłaszczenie ponad 10 mln zł oraz przedstawicieli firm, które prawdopodobnie przyjmowały fikcyjne zlecenia od Sądu.

14 grudnia 2016 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 5 podejrzanych, m.in. dyrektora i główną księgową w Sądzie Apelacyjnym, którzy mają usłyszeć zarzuty wyłudzenia 10,38 mln zł z Sądu. W wyniku przeprowadzonej akcji zatrzymano także: dyrektora Centrum Zakupów Dla Sądownictwa oraz dwie osoby reprezentujące podmioty gospodarcze, które prawdopodobnie przyjmowały fikcyjne zlecenia dla Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Zatrzymani są podejrzani o malwersacje i korupcję.

Może cię zainteresować: CBA ma zastrzeżenia do 11 OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH samorządowca z Wielkopolski

Jak podała Prokuratura Krajowa, cała piątka usłyszy stawiane im zarzuty, jak tylko zostanie doprowadzona do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie,prawdopodobnie jeszcze dzisiaj. Prokuratora nie wyklucza również wniesienia do sądu wniosków o areszt tymczasowy dla zatrzymanych.

Zobacz także: CBA skontroluje 66 państwowych spółek [LISTA]

W latach 2013 – 2016 Sąd Apelacyjny w Krakowie zlecał wykonywanie analiz i opracowań o przeciętnej wartości kilkudziesięciu tys. zł. Nie ma jednak dowodów, które świadczyłyby o tym, że kiedykolwiek zrealizowano zawarte umowy. Ponieważ wartość zamówień nie przekraczała 30 tys. euro, dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie nie ogłaszał na nie przetargów. Dzięki ominięciu procedury przetargowej dyrektor w porozumieniu z główną księgową wyprowadzili z sądu nawet przeszło 10 mln złotych. Jak informuje Prokuratura Krajowa, w sprawę jest zamieszanych kilkanaście osób, a właścicieli firm zewnętrznych, które uczestniczyły w procederze, łączą koligacje rodzinne i towarzyskie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa.

Przeczytaj również: CBA sprawdzi majątek ministra Jana Szyszki. Zapomniał o "stodole" wartej 500 tys. zł?

W listopadzie Sąd Apelacyjny w Krakowie został przeszukany. Udało się zabezpieczyć materiał dowodowy – nośniki elektroniczne i dokumentację finansową. Ponadto kierownicy, pracownicy i właściciele niektórych podmiotów gospodarczych zostali przesłuchani.

Oprac. na podst. pk.gov.pl, cba.gov.pl, twitter.com/CBAgovPL

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: