SuperBiz wiadomości Agencja S&P obniża Polsce rating, a Moody's mówi o stabilnym wzroście

Agencja S&P obniża Polsce rating, a Moody's mówi o stabilnym wzroście

27.01.2016, godz. 15:16
Giełda Papierów Wartościowych
Giełda Papierów Wartościowych foto: EAST NEWS

Po tym jak rating Polsce obniżyła agencja Standard & Poor's, inna - Moody's, podkreśla solidny wzrost naszej gospodarki, choć dostrzega też zagrożenia w polityce fiskalnej - podaje Reuters.

- Mimo wzrostu ryzyka fiskalnego w ostatnim czasie, solidny wzrost polskiej gospodarki wspiera jej rating na poziomie "A2" z perspektywą stabilną - przekonuje w Reutersie Sarah Carlson, analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę.

Sprawdź również: USA potwierdzają - Putin potajemnie gromadzi majątek

Według Carlson najważniejsze w ocenie Polski przez agencję Moody's jest niezależności banku centralnego Polski - Narodowego Banku Polskiego. - Dla nas bardzo istotną strukturalną siłą Polski jest to niezwykle stabilne otoczenie gospodarcze, które w niedawnej przeszłości zdołało przetrwać dość znaczące próby - dodała.

Analityczka przyznała też są też "wyraźnie istnieją ryzyka fiskalne". I dlatego też we wtorek agencja Moody's wyraziła swoje zaniepokojenie spodziewanym wyższym deficytem finansów publicznych oraz poluzowanie reguły fiskalnej.

"Oczekujemy, że deficyt sektora będzie w tym i przyszłym roku wyższy na skutek zapowiedzianych w ubiegłym miesiącu zmian polityki, a także zagrożeń dla perspektyw gospodarki związanych z możliwością pogorszenia klimatu inwestycyjnego i nastrojów przedsiębiorstw" - głosił wczorajszy komunikat Moody's. Rating Polski to w ocenie Moody's A2 z perspektywą stabilną.

 

 

Źródło: TVN24 BiŚ/Reuters

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: