SuperBiz wiadomości Akcje Pekao sprzedane za 10,6 mld zł. Nabywcami są PZU i PFR

Akcje Pekao sprzedane za 10,6 mld zł. Nabywcami są PZU i PFR

08.12.2016, godz. 10:29
Akcje Pekao sprzedane za 10,6 mld zł
foto: EAST NEWS

8 grudnia Grupa PZU ujawniła warunki jednej z największych transakcji w sektorze bankowym z ostatnich lat. PZU (spółka, która kontroluje Alior Bank) i PFR uzgodniły warunki przejęcia od UniCredit 32,8 proc. udziałów w Banku Pekao. Tym samym staną się głównymi udziałowcami banku. PZU wynegocjowało cenę 6,5 mld złotych, a PFR – 4,1 złotych.

8 grudnia Grupa PZU ujawniła warunki jednej z największych transakcji w sektorze bankowym z ostatnich lat. PZU (spółka, która kontroluje Alior Bank) i PFR uzgodniły warunki przejęcia od UniCredit 32,8 proc. udziałów w Banku Pekao. Tym samym staną się głównymi udziałowcami banku. PZU wynegocjowało cenę 6,5 mld złotych, a PFR – 4,1 złotych.

Strony umowy ustaliły, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy 32,8 proc. akcji Banku Pekao stanie się własnością PZU SA w konsorcjum z Polskim Funduszem Rozwoju. Cena jednej akcji Pekao wyniosła 123 złote. Łącznie transakcja opiewa na kwotę 10,6 mld złotych. Najpierw PZU nabędzie pośrednio 20 proc. walorów banku na zamknięcie transakcji za 6,5 mld złotych, a PFR odkupi bezpośrednio od UniCredit 12,8 proc. akcji za 4,1 mld złotych. Potem, minimum po 60 dniach, PFR nabędzie resztę akcji.

Bank Pekao może nabyć od UniCredit akcje kluczowych spółek zależnych: Pioneer TFI, Pioneer PTE i Xelion, co pozwoliłoby mu stać się właścicielem tych spółek.

Zobacz także: Minister finansów o kupnie Pekao przez PZU

Jednocześnie Alior Bank poinformował, że wycofuje się z planów kupna Raiffeisen Banku. W polskich rękach pozostało ponad 50 proc. kapitału bankowego, przypomina tvn24.bis. Kupno udziałów w Banku Pekao wpisuje się w strategię rządu, która zakłada repolonizację banków w Polsce.

– Powrót polskiego kapitału do struktury akcjonariatu banku Pekao z pewnością przyczyni się do wzmocnienia stabilności sektora bankowego, a co za tym idzie polskiej gospodarki. Cieszę się, że Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z PZU przeprowadzili bardzo profesjonalnie tak dużą transakcję – skomentował przejęcie wicepremier Mateusz Morawiecki (cyt. za Newsweek.pl).

Przeczytaj również: PZU potwierdza, że chce kupić akcje Pekao

Pekao jest drugim pod względem aktywów bankiem w Polsce, zaraz po PKO BP. Skupia się w nim ponad jedna dziesiąta wszystkich aktywów sektora bankowego. Instytucja posiada znaczne udziały w depozytach i kredytach zaciągniętych przez Polaków.

Grupa PZU planuje stworzyć polską grupę bankową, która do 2020 r. będzie posiadała aktywa o łącznej wartości 140 mld złotych, a także osiągnie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich. Założenia te zostały ujęte w Strategii 2020 Grupy PZU. Kupno akcji Banku Pekao stanowi element realizacji tej strategii. PZU liczy na to, że dzięki zawartej transakcji wzrost zysku Grupy na jedną akcję w latach 2017 – 2018 wyniesie 10 – 11 procent.

Może cię zainteresować: PZU nie dogadało się z największym włoskim bankiem w kwestii Pekao

- Dzięki sfinalizowanej transakcji PZU staje się największą grupą finansową w Europie Środkowo – Wschodniej będącą liderem zarówno w ubezpieczeniach, sektorze bankowym i zarządzaniu aktywami. Jestem przekonany, że istnienie tak mocnej instytucji finansowej z siedzibą w Warszawie w znaczący sposób wpłynie na stabilność finansową i perspektywy odpowiedzialnego rozwoju polskiej gospodarki. Instytucja ta będzie miała unikatowe możliwości, aby dzięki swojej sile i skali budować wartość dla naszych akcjonariuszy, klientów i pracowników – powiedział Michał Krupiński, prezes PZU.

– Jednym z wyzwań stojących przed polską gospodarką jest brak silnej bazy krajowych inwestorów, co widoczne jest również w sektorze bankowym. Stąd też zainteresowanie PFR działaniem w charakterze długoterminowego partnera finansowego na rzecz inwestorów strategicznych, a także wsparcie, jakiego udzielamy dla różnorodnych inicjatyw mających na celu promowanie i umacnianie krajowego rynku finansowego. Pekao to silna instytucja, której pozycja rynkowa umożliwia dalsze wykorzystanie znacznego potencjału wzrostu polskiej gospodarki oraz sektora bankowego. We współpracy z PZU będziemy stabilnym inwestorem dla Pekao, z korzyścią dla pracowników, klientów i wartości dla akcjonariuszy tego banku – powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

Oprac. na podst. media.pzu.pl, tvn24.bis, pulsinwestora.pb.pl, newsweek.pl

tagi: Pekao
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: