SuperBiz wiadomości Akcjonariusze dwóch znanych banków zostaną bez dywidendy?

Akcjonariusze dwóch znanych banków zostaną bez dywidendy?

11.03.2017, godz. 13:35
Giełda
foto: SHUTTERSTOCK

Komisja Nadzoru Finansowego wydała zalecenia, aby Bank PKO BP oraz BZ WBK nie wypłacały dywidendy za zeszły rok. Ubiegłoroczny zysk netto Banku PKO BP wynosi blisko 2,9 mld złotych. Jeżeli bank nie wypłaci tej kwoty, w br. jego kasę zasili pokaźna suma pieniędzy. Jednak ostateczną decyzję w kwestii wypłaty dywidendy podejmą akcjonariusze Banku PKO BP podczas walnego zgromadzenia, które zaplanowano na czerwiec.

Od początku stycznia do końca grudnia ur. Bankowi PKO BP udało się wypracować zysk sięgający 2,9 mld złotych. Jest to o 10 proc. więcej niż w 2015 roku. Blisko 2,9 mld zł zysku netto to i tak mniej niż w 2012 r., kiedy bank osiągnął ponad 3,7 mld zł zysku. Strategia banku zakłada regularne wypłacanie dywidendy, jednak w 2015 r. akcjonariusze uznali, że pozostawią zysk netto w kasie banku. Jednym z głównych akcjonariuszy Banku PKO BP jest Skarb Państwa, który posiada 31,4 proc. udziałów w instytucji, a jego akcje są warte ok.12,5 mld złotych. Jeżeli dywidenda nie zostanie wypłacona, uszczupli to wpływy do budżetu.

Przeczytaj również: Masz książeczkę oszczędnościową PKO BP? Sprawdź, czy musisz zgłosić się do banku

Od początku br. akcje Banku PKO BP zyskują na wartości. Od 1 stycznia ich cena wzrosła o ok. 16 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje podrożały o ponad jedną piątą – podaje money.pl. Jeszcze w poniedziałek Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP zapewnił, że bank dokona wszelkich starań, aby wypłacić dywidendę za zeszły rok.

Zobacz także: Przełom w cyfryzacji. W banku PKO BP aktywujesz elektroniczny podpis

Zalecenie zwiększenia funduszy własnych poprzez zachowanie całego ubiegłorocznego zysku netto otrzymał również bank BZ WBK – informuje pb.pl. W styczniu Michał Gajewski, prezes BZ WBK przyznał, że wypłata dywidendy przez tę instytucję jest mało prawdopodobna.

Oprac. na podst. money.pl, pb.pl, bankier.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: