SuperBiz wiadomości [ALARM SMOGOWY] Władze Warszawy dopłacą do wymiany pieców?

[ALARM SMOGOWY] Władze Warszawy dopłacą do wymiany pieców?

14.12.2016, godz. 17:20
Warszawa
Warszawa foto: EAST NEWS

Jutro odbędzie się sesja Rady Warszawy, na której radni mają obradować nad dofinansowaniem wymiany pieców i rozwojem miejskiej sieci cieplnej. Jutro również komunikacja miejska i Koleje Mazowieckie będą wozić pasażerów za darmo.

Zwiększający się smog w stolicy zaczyna wywoływać reakcje u władz miasta. Od 7 000 do 20 000 złotych dopłaty będą mogli otrzymać mieszkańcy miasta na wymianę pieców na bardziej ekologiczne albo przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. W projekcie budżetu na przyszły rokzaplanowano na ten cel ponad 2o milonów złotych.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zapewnił, że miasto radzi sobie z zanieczyszczeniami komunikacyjnym. Zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o szczególnie rakotwórczy benzopiran, sytuacja w stolicy pozostaje bez zmian. "Ten związek pochodzi głównie ze spalania paliw stałych, które pochodzą bezpośrednio z pieców" - wyjaśnił. "W tym przypadku bardzo istotne jest to, żeby pamiętać, że ten związek jest do zbicia tylko i wyłącznie poprzez likwidację źródeł emisji, czyli pieców" - podkreślił Olszewski.

Na likwidację kotłów i zastąpienie ich przez nowe źródło ciepła opalane paliwem gazowym osoby fizyczne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą mogły otrzymać 7 000 złotych, natomiast wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy ponad dwa razy tyle, czyli 15 000 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Student znalazł lukę w banku i postanowił zaszaleć. Wydał 6,5 mln złotych

Za to wykonanie "przyłącza", czyli indywidualnego węzła cieplnego wraz z podłączeniem do miejskiej sieci cieplnej, będzie dofinansowane kwotą 10 000 złotych dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych oraz przedsiębiorców dwa razy tyle.

Jutro władze zachęcają do porzucenia planów związanych z poruszaniem się własnym samochodem i skorzystania z komunikacji. Autobusy, tramwaje, metro i koleje mazowieckie będą woziły po Warszawie bez opłat.

tagi: smog WARSZAWA
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: