SuperBiz wiadomości Alimenciarze na celowniku rządu. Za trzy miesiące zwłoki z płatnością do więzienia

Alimenciarze na celowniku rządu. Za trzy miesiące zwłoki z płatnością do więzienia

29.12.2016, godz. 15:12
Alimenty
Alimenty foto: SHUTTERSTOCK

Rząd Beaty Szydło przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma ułatwić egzekwowanie alimentów oraz utrudnić uchylanie się od ich płacenia.

- Dziś przyjęliśmy zmianę ustawy, która ułatwi ściąganie alimentów od tych, którzy uchylają się z tego obowiązku wobec swoich dzieci i również utrudni uchylanie się przed tym obowiązkiem. To jest ważne rozwiązanie, ważna zmiana, która mieści się m.in. w cyklu ustaw prorodzinnych, które zostały wprowadzone w tym roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

Zobacz również: Wyższa płaca minimalna nie pozbawi alimentów. Na razie

Za projekt ustawy odpowiada resort sprawiedliwości. W zamyśle ministra Zbigniewa Ziobry, zmiana przepisów ma na celu zminimalizowanie liczby alimenciarzy zalegających z przekazywaniem pieniędzy na dzieci. W momencie, kiedy przez trzy miesiące albo w dłuższym okresie osoba zobowiązana do płacenia alimentów nie będzie tego robiła automatycznie prokurator będzie mógł prowadzić postępowanie i stawiać zarzuty. Chyba że ten wcześniej zreflektuje się i zdecyduje się zaległość alimentacyjną zapłacić.

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu karnego osobie, której dług alimentacyjny przekroczy sumę trzech należnych świadczeń okresowych - najczęściej miesięcznych - będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara do roku pozbawienia wolności.

Wyższa kara - do dwóch lat więzienia - miałaby grozić osobie, która nie płacąc alimentów, naraża osobę najbliższą na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Jednak dłużnicy alimentacyjni będą mieli możliwość uniknięcia kary, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości przed wszczęciem wobec nich postępowania.

W zeszłym tygodniu Krajowy Rejestr Długów informował, że dług alimentacyjny przekroczył 10,5 mld zł. W bazie KRD znajduje prawie 312 tys. nierzetelnych rodziców, aż 96 proc. to ojcowie. Średnio do oddania dzieciom mają ponad 33 tys. zł. Podobna liczba dłużników alimentacyjnych widnieje w BIG InfoMonitor: 298 tys., z łącznym długiem 9,9 mld zł.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: