SuperBiz wiadomości Alior połyka kolejny bank, ale hipoteki wypluwa

Alior połyka kolejny bank, ale hipoteki wypluwa

01.04.2016, godz. 12:52
Fuzja banków Alior i BPH
foto: EAST NEWS

Bank BPH ma nowego właściciela. Alior wydał 1,23 miliarda złotych.

Prezes Alior Banku dokonał kolejnej transakcji. Po Meritum przejmuje od General Electric BPH, dostając za ponad miliard złotych 87,2 procent udziału. Transakcja nie dotyczy portfela kredytów hipotecznych, udzielonych przez BPH i aktywów, zarządzane przez fundusze inwestycyjne BPH TFI. Finalizacja nastąpi w ostatnim kwartale tego roku.

ZOBACZ TEŻ: Izrael ogranicza zarobki finansistów. Jak maja się do tego zarobki polskich bankierów?

Kurs akcji Aliora na warszawskiej giełdzie dzisiaj do godziny 11 wzrósł o 6 procent, jako jedynej spółki z WIG20, natomiast BPH spadł o blisko 5 procent. Jak to można ocenić? Alior pozbywa się problemu, jakim mogą stać się kredyty hipoteczne w momencie przewalutowania z franków na złotówki, a fundusze BPH szału nie robią. Radzą sobie lepiej niż aliorowskie, jednak tylko trzy, oparte na obligacjach, są na plusie w przeciągu roku.

ZOBACZ TEŻ: KTÓRE BANKI SĄ W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Co ciekawe, dzień przed ogłoszeniem transakcji, GE Capital Bank, właściciel BPH, poprosił regulatorów z USA o zdjęcie z prowadzonej przez nich listy "za dużych, by upaść'. BPH, dawniej Bank Przemysłowo - Handlowy, obsługuje Polaków od ponad ćwierć wieku. Wydzielono go ze struktur NBP, na giełdzie pojawił się już w 1995 r. Stał się bohaterem głośnego i bolesnego procesu integracji z PEKAO SA, który ciągnął się przez lata 2005-2007 i zakończył podziałem ówczesnego BPH, wtedy trzeciego banku w Polsce, na dwie części. Jedną połknął dekadę temu PEKAO, drugą dzisiaj Alior.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: