SuperBiz wiadomości Andrzej Duda: To banki są odpowiedzialne za kredyty we frankach. "Ich zyski znikają za granicami Polski"

Andrzej Duda: To banki są odpowiedzialne za kredyty we frankach. "Ich zyski znikają za granicami Polski"

17.08.2015, godz. 12:51
Kinga Duda, Andrzej Duda, Agata Kornhauser
foto: Super Express

- Banki powinny być odpowiedzialne za rozwiązanie kwestii kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, ponieważ ogromnie na nich zarobiły, ale rozwiązanie nie może zdestabilizować sektora bankowego - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z agencją Reuters. Polityk dodał, że "banki mają w Polsce ogromne zyski", które "znikają za granicami Polski".

Zdaniem Dudy kredytodawcy w znacznej mierze nie informowali odpowiednio swoich klientów o ryzykach związanych z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich. - Klienci banków nie muszą być ekspertami w zakresie prawa bankowego, nie muszą być ekspertami ds. (...) świata finansów - cytuje Reuters. Prezydent wyjaśnił, że nie ma wątpliwości, że "ci ludzie potrzebują pomocy, oczywiście musi to być jakoś zrównoważone, z jednej strony - pomóc im, a z drugiej - nie prowadzić do niestabilności systemu bankowego".

Zobacz koniecznie: Andrzej Duda nie zrealizuje obietnic jeśli nie pomoże Ewa Kopacz

W opinii prezydenta kredytodawcy w znacznej mierze nie informowali odpowiednio swoich klientów o ryzykach związanych z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich.

Reuters odnotowuje, że Sejm zmodyfikował złożony przez Platformę Obywatelską projekt ustawy o przewalutowaniu na złote kredytów hipotecznych zaciągniętych w obcych walutach, zwiększając liczbę uprawnionych do przewalutowania i podwyższając koszty dla banków. Projekt musi być jeszcze przyjęty przez Senat i podpisany przez prezydenta, aby ustawa weszła w życie. Duda w rozmowie nie powiedział, czy zamierza podpisać ustawę. Według KNF zmiany w tej formie mogą kosztować sektor bankowy blisko 22 mld zł.

Prezydent zapytany, czy rozwiązanie kwestii kredytów hipotecznych powinno być powiązane z opodatkowaniem aktywów banków, odpowiedział: "Muszę powiedzieć, że nie popieram jakichś bardzo gwałtownych posunięć. Robiłbym to wszystko powoli i spokojnie, negocjując te działania także na szczeblu rynków finansowych. Oczywiście tutaj, moim zdaniem, władze muszą zademonstrować pewną stanowczość. Ale muszą też postępować w taki sposób, żeby nie niszczyć instytucji rynku finansowego".

Sprawdź także: 4 mln osób nie zapłaci podatku, jeśli w życie wejdzie propozycja prezydenta Andrzeja Dudy

Zdaniem głowy państwa polski bank centralny "ma rolę do odegrania" w kwestii aktywnej roli w stymulowaniu wzrostu gospodarczego. - Myślę, że bank centralny może odgrywać aktywną rolę we wspieraniu polskiej gospodarki, może generować pewne inicjatywy, które wspierałyby gospodarkę - stwierdził prezydent.

Duda powiedział, że aby podnieść standard życia Polaków, trzeba wspierać polskie firmy, ponieważ tworzą one większość miejsc pracy. - Moim zdaniem rola instytucji finansowych, łącznie z bankiem centralnym, może być znacząca pod tym względem, wspierająca rola, otwierająca pewne możliwości - oświadczył.


Źródło: Reuters / PAP / TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: