SuperBiz wiadomości Andrzej Duda: Brexit nie jest zagrożeniem dla NATO

Andrzej Duda: Brexit nie jest zagrożeniem dla NATO

08.07.2016, godz. 13:48
Andrzej Duda o konstytucji
Andrzej Duda zapowiada zmianę konstytucji foto: EAST NEWS

Brexit nie jest zagrożeniem dla NATO, a nawet może mieć pozytywny wpływ na Sojusz Północno-Atlantycki – stwierdził w piątek podczas forum towarzyszącego szczytowi NATO w Warszawie Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg zgodnie uważają, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie będzie miało negatywnego wpływu na decyzje Zjednoczonego Królestwa dotyczące działań w ramach NATO. Przeciwnie – paradoksalnie, po opuszczeniu UE prze Wielką Brytanię, jej aktywność, zaangażowanie i rola, jaką ten kraj będzie odgrywał w Sojuszu może się zwiększyć – zaznaczył prezydent. Jednak pod warunkiem, że kraj pozostanie całością, a to wcale nie jest takie pewne. Według Andrzeja Dudy, zagrożeniem może być nie tyle sam Brexit, ile potencjalne skutki dla samej Wielkiej Brytanii, które może spowodować.
- Jeżeli popatrzymy na ogromne niezadowolenie z tego, co się dzieje ze strony Szkotów, ze strony Irlandczyków, to trzeba sobie zadać pytanie, na ile Brexit jest niebezpieczny dla samego Zjednoczonego Królestwa – dodał Andrzej Duda.
Możliwe, że Wielka Brytania będzie chciał zrekompensować swój mniejszy wpływ w ramach UE bardziej angażując się w inne sojusz i organizacje, w tym w NATO – przypuszcza prezydent. Zresztą, według niego, tak naprawdę, na razie, trudno mówić o fatycznych skutkach Brexitu, bo decyzję o puszczeniu wspólnoty europejskiej musi jeszcze podjąć rząd i parlament w Londynie
Andrzej Duda podkreślił, że NATO i UE to dwie odrębne struktury i są kraje, które należą do Sojuszu, a nie są członkami UE.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, podobnie jak nasz prezydent, nie widzi niebezpieczeństwa związanego z wystąpieniem Wielkiej Brytanii Unii. Jego zdaniem, ten kraj pozostanie silnym członkiem Sojuszu, a UE nadal będzie się przyczyniać do stabilności i bezpieczeństwa w Europie.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: