SuperBiz wiadomości Andrzej Duda podpisał ustawy likwidujące gimnazja. Związkowcy zapowiadają protesty

Andrzej Duda podpisał ustawy likwidujące gimnazja. Związkowcy zapowiadają protesty

09.01.2017, godz. 15:17
Prezydent Andrzej Duda
foto: EAST NEWS

Prezydent Andrzej Duda musiał do dziś podjąć decyzję, co dalej w sprawie projektu ustaw reformujących oświatę. Na konferencji prasowej prezydent ogłosił podpisanie obu dokumentów. Ile będzie kosztowała rewolucja w polskiej szkole? Ministerstwo Edukacji wylicza ją na 900 mln zł.

- Po wielu konstulacjach, po rozmowie z minister Elżbietą Zalewską, premier Beatą Szydło, zdecydowałem się podpisać ustawy - powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej. Zgodnie z konstytucją prezydent miał 21 dni na podpisanie, zawetowanie lub odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Sławomir Broniarz z ZNP informował wcześniej, że w takim wypadku dojdzie do strajku zbiorowego w obronie miejsc pracy. - Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia referendum w szkole. Sądzę, że początek marca to będzie ta pełna gotowość do przeprowadzenia akcji strajkowej - zapowiedział przewodniczący ZNP.

Zobacz też: Szokujące wyliczenia ZNP. „Przez PiS 45 tys. nauczycieli straci pracę"

Nie tylko związkowcy są przeciwko likwidacji gimnazjów, które pozbawią pracy dziesiątki tysięcy nauczycieli. Pomysł krytykują zgodnie przedstawiciele opozycji i samorządowcy. Ratusz w Warszawie szacuje, że wyda na ten cel 80 mln złotych. Wliczono w to m.in. wydatki poniesione na dostosowanie placówek do nowych warunków i nowej liczby uczniów.

Władze stolicy muszą jeszcze znaleźć niemałą sumę na odprawy dla zwalnianych nauczycieli. Jak przekonuję przedstawiciele ratusza w tvnwarszawa.pl, ciężko oszacować koszty tych odpraw.

Premier Beata Szydło i szefowa resortu edukacji zapewniają, że pieniądze na likwidację gimnazjów są zabezpieczone w budżecie. - Pojawia się 5 tysięcy dodatkowych oddziałów, dodatkowe etaty. Jednocześnie mamy pieniądze, ponad 300 mln zł wprost dedykowanych i 168 mln zł w rezerwie budżetowej na dostosowanie - powiedziała minister Elżbieta Zalewska. Podkreśliła, że kwota 900 milionów to środki "wprost dedykowane na reformę".

Sprawdź koniecznie: Szkolne opłaty 2016/2017. Za co nie należy płacić w szkole

Pomysł likwidacji gimnazjów oznacza zamknięcie 7684 szkół, w których uczy się ponad milion dzieci. Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty podkreśla w money.pl, że koszty mogą wynieść nawet kilka milionów złotych na jedną gminę. A tych jest w Polsce 2,5 tysiąca.

Ustawa ma wejść w życie wraz z początkiem roku szkolnego 2017/18. Zgodnie z projektami w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: