SuperBiz wiadomości Andrzej Duda wskaże prezesa NBP. Kto może zastąpić Belkę?

Andrzej Duda wskaże prezesa NBP. Kto może zastąpić Belkę?

26.05.2015, godz. 14:21
Marek Belka
Marek Belka foto: EAST NEWS

Marek Belka – prezes NBP i ceniony na świecie ekonomista. W Polsce będzie długo zapamiętany jako patron niesławnego podatku od dochodów kapitałowych, a także jedna z osób nagranych na tzw. taśmach „Wprost”. M.in. z ich powodu mało prawdopodobne, by Belka utrzymał się na stanowisku szefa NBP kolejną kadencję. Kogo na jego miejsce może wskazać Andrzej Duda?

To do niego, jako do nowego prezydenta, będzie bowiem należało wskazanie osoby, która zasiądzie w fotelu prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wprawdzie wybór musi zatwierdzić Sejm, ale jeszcze nie zdarzyło się, by prezydencki kandydat został odrzucony – przypomina wyborcza.biz.

Niedoświadczony prezes NBP?

Marek Belka zasiada w fotelu prezesa NBP od 2010 r., jego kadencja kończy się w czerwcu 2016 r. Raczej oczywiste jest, że nowy prezydent widziałby jako szefa banku centralnego osobę, która będzie sprzyjała realizacji jego obietnic wyborczych, jak choćby przewalutowaniu kredytów we frankach z uwzględnieniem kursu obowiązującego w dniu ich zaciągnięcia. Może więc nawet wskazać osobę niekojarzoną szerzej z finansami. Eksperci wskazują jednak, że nawet taki wybór nie powinien zakłócić działania NBP.

ZOBACZ TEŻ: Pensje na europejskich stołkach

Giełda nazwisk

Specjaliści, z którymi rozmawiała wyborcza.biz, niespecjalnie palą się do typowania nazwisk potencjalnych następców Belki. Podkreśla się, że będzie to raczej zaufana osoba Dudy, mająca duże doświadczenie polityczne. Na giełdzie nazwisk pojawiają się:

1. Adam Glapiński - bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, członek RPP
2. Jerzy Żyżyński - profesor UW, poseł PiS
3. Stanisław Kluza – b. szef KNF, minister finansów w rządzie PiS
4. Janusz Szewczak - ekonomista SKOK
5. Piotr Wiesiołek – zastępca poprzedniego szefa NBP Sławomira Skrzypka
6. Małgorzata Zaleska - członkini zarządu NBP, profesor SGH

ZOBACZ TEŻ: Kiedy Duda spełni obietnice

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: