SuperBiz wiadomości Angela Merkel spotka się we wtorek z Kaczyńskim, Szydło i Dudą, ale także z opozycją [ZDJĘCIA]

Angela Merkel spotka się we wtorek z Kaczyńskim, Szydło i Dudą, ale także z opozycją [ZDJĘCIA]

06.02.2017, godz. 14:42
Polscy politycy, którzy spotkali się z Angelą Merkel
Andrzej Duda foto: Andrzej Lange/Super Express

Kanclerz Niemiec Angela Merkel we wtorek 7 lutego przyjedzie do Warszawy. Spotka się nie tylko ze swoim polskim odpowiednikiem premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą, ale także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz liderami PO i PSL. Tematy rozmów? Brexit, kryzys migracyjny i poparcie Donalda Tuska na drugą kadencję w roli przewodniczącego Rady Europejskiej.

Co ciekawe, szefowa niemieckiego rządu nie tylko spotka się z najwyższymi przedstawicielami Polski, ale także - z punktu widzenia protokołu dyplomatycznego, szeregowym posłem Jarosławem Kaczyńskim. Pragamtyczni Niemcy są jednak świadomi, że to prezes partii rządzącej rozdaje karty na polskiej scenie politycznej.

Zobacz również: Angela Merkel – od działaczki młodzieżówki po Cesarzową Europy [GALERIA]

Przed Merkel z Kaczyńskim spotykali się dwaj inni premierzy - Viktor Orban z Czech i były już premier brytyjski David Cameron. Prezes PiS miał osobiście zabiegać o te spotkanie, zdając sobie sprawę z wagi sojuszu polsko-niemieckiego w obliczu zmian personalnych w Białym Domu i szeregu nadchodzących wyborów w Europie.

Kaczyński powszechnie uznawany za polityka o nastawieniu antyniemieckim, już w zeszłym roku w rozmowie z tabloidem "Bild", mówił z uznaniem o kanclerz Merkel. - Jako Polak mogę jedynie przytoczyć słowa mojego, niestety zmarłego, brata Lecha, które stale powtarzał: Angela Merkel jest dla nas Polaków najlepszym wyjściem. Uważam, że miał rację. Z polskiego punktu widzenia mówię: byłoby dobrze, gdyby pani Merkel została ponownie wybrana (na urząd kanclerza RFN; wybory w Niemczech odbędą się we wrześniu - red.) - podkreślił.

O czym Merkel będzie rozmawiała z Kaczyńskim? Wiceszef MSZ Konrad Szymański nie wykluczył, że poruszona może być kwestia wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej na drugą część kadencji. Tym bardziej, że Warszawa dotychczas dystansowała się od udzielenia poparcia Tuskowi w Brukseli.

Szefowej rządu Niemiec niewątpliwie zależy na drugiej kadencji Tuska (pierwsza mija 30 maja br.). A czego oczekuje polska strona? Sygnalizowane jest poruszenie kwestii Brexitu (szczególnie w kontekście ochrony praw polskich imigrantów). Prezes PiS w rozmowie z TVP Kraków zapowiedział też, że zamierza rozmawiać o kryzysie UE i rozwiązaniach, które są potrzebne do jego przezwyciężenia. Padła ważna deklaracja. Jarosław Kaczyński potwierdził, że będzie przekonywał Angelę Merkel do reformy Unii i zmiany traktatów.

Czy Merkel wzorem Baracka Obamy wzróci uwagę na kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego czy wątpliwe przegłosowanie ustawy budżetowej? Zdaniem "Gazety Wyborczej" kanclerz Niemiec "ma doświadczenie w upominaniu autokratów". Wcześniej miała również pouczać Putina czy Erdogana, ale jak widać bez powodzenia.

 

 

Źródło: PAP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: