SuperBiz wiadomości Aplikuj online o świadczenia rodzinne

Aplikuj online o świadczenia rodzinne

09.08.2017, godz. 11:50
KOMPUTER TELEFON TABLET
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 1 sierpnia przyjmuje wnioski na drugi okres zasiłkowy w ramach programu "Rodzina 500 plus". Dzięki projektowi „Emp@tia" możesz złożyć wniosek przez internet także o inne rodzaje świadczeń rodzinnych.

Zamiast wizyty w urzędzie wystarczy kliknięcie w domowym komputerze. Przez platformę komunikacyjną „Emp@tia" możesz złożyć wniosek nie tylko na świadczenie wychowawcze (500+), ale także o wszystkie rodzaje świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy.

Więcej o zmianach w świadczeniu 500 plus

O jakie świadczenia dla rodzin można wnioskować przez Emp@tię?

- świadczenie wychowawcze (500+) – na stary i nowy okres świadczeniowy,
- zasiłek rodzinny - na nowy okres zasiłkowy,
- specjalny zasiłek opiekuńczy - na nowy okres świadczeniowy,
- świadczenie pielęgnacyjne,
- zasiłek pielęgnacyjny,
- świadczenie rodzicielskie,
- jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
- jednorazowe świadczenie z Programu „Za Życiem",
- świadczenia z funduszu alimentacyjnego - na nowy okres świadczeniowy.

Zobacz też: O ile wzrosną świadczenia rodzinne

Jak złożyć wniosek?

Składanie wniosków odbywa się przy użyciu przyjaznego do wypełniania kreatora. Na początku musisz założyć konto na portalu Emp@tia przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Jeżeli założyłeś już konto na Emp@tii, to zaloguj się i zapoznaj z informacją o dokumentach i informacjach, które będą potrzebne Ci do wypełnienia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Po przygotowaniu niezbędnych dokumentów, wpisz nazwę miejscowości, w której znajduje się urząd bądź instytucja, do której chcesz złożyć wniosek. Wybierz z listy właściwą dla siebie instytucję/urząd, do której wniosek zostanie złożony. W przypadku wniosku o świadczenie wychowawcze należy wybrać okres świadczeniowy. Następnie odpowiedz na pytania— wpisz i wskaż wszystkie niezbędne informacje. Kreator wypełniania wniosku wskaże Ci miejsca, których wypełnienie jest obowiązkowe i kiedy trzeba załączyć kopie niezbędnych dokumentów. Przejdź do zakładki „Dokumenty robocze", zaznacz „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego" i kliknij „SZCZEGÓŁY/WYŚLIJ". Po wysłaniu wniosku, sprawdź czy na wskazany we wniosku adres mailowy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO). Aby sprawdzić czy urząd otrzymał twój wniosek, zaloguj się na swoje konto, kliknij w zakładkę „Dokumenty wysłane" i zobacz, czy wyświetla się status „Odbiór potwierdzony". Kiedy zapadnie decyzja urzędu, na swój adres e-mail otrzymasz powiadomienie, że masz nową wiadomość w portalu emp@tia.

Przeczytaj: Opis swiadczeń o które można wnioskować przez internet

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: