SuperBiz wiadomości Apteka - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Apteka - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

29.01.2016, godz. 14:12
Apteka, leki
foto: FOTO SE

Apteka  to dobry pomysł na biznes, zarówno w dużym mieście, jak i mniejszej miejscowości. Właścicielem apteki może być każdy dorosły. Ale jeśli sam nie jest doświadczonym magistrem farmacji, to musi zatrudnić taką osobę, która pokieruje aptekarskim przedsięwzięciem. Sprostać trzeba też szeregowi innych skrupulatnych wymagań.

Chcąc otworzyć tzw. aptekę ogólnodostępną, na początek warto zrobić rozeznanie w terenie. Powód? Nie otworzysz apteki, gdy w bliskim sąsiedztwie taki punkt już istnieje. Ale jeśli znajdziesz miejsce, w którym jest luka, to warto podjąć się wyzwania i wystartować ze swoim farmaceutycznym biznesem. Dobrej lokalizacji najlepiej szukać w mniejszych miejscowościach, na nowych osiedlach i w galeriach handlowych. I co bardzo ważne, zgodnie z przepisami jeden przedsiębiorca nie może posiadać więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa.

Zobacz: LOT z nowym prezesem

Aby apteka mogła rozpocząć swoją działalność, potrzebne jest zezwolenie Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Farmaceutycznej. Jednak formalności z tym związane załatwiasz, gdy masz już lokal, w którym będzie się mieścić apteka i masz już wybranego kierownika. Powód? We wniosku trzeba wpisać adres apteki i datę rozpoczęcia jej działalności. W dokumentach trzeba też od razu wskazać kierownika placówki. Oprócz tego, osoba, która chce być właścicielem apteki musi założyć działalność gospodarczą. Formalności związane z wpisem do rejestru przedsiębiorców załatwisz drogą elektroniczną (do kompletnego załatwienia sprawy będzie potrzebny podpis elektroniczny lub profil zaufany na  ePUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Formalności związane z rejestracją firmy załatwisz też osobiście w swoim urzędzie gminy.

Założenie apteki wiąże się nie tylko  z licznymi formalnościami, ale i z opłatami administracyjnymi. Wydanie zezwolenia na działanie apteki przez Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Farmaceutycznej to obecnie  koszt 8 tys. zł (pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia).

Przeczytaj: Rating Polski w dół. Kolejna agencja ostrzega.

W standardowej aptece ogólnodostępnej sprzedawać będziesz lekarstwa na recepty lekarskie. W tym celu musisz jeszcze zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Więcej szczegółowych i cennych wskazówek oraz tabele z wyliczonymi kosztami i dochodami znajdziesz w naszej  książce „45 pomysłów na biznes”. Książkę kupisz w kiosku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: