SuperBiz wiadomości Armia wzywa. Sprawdź, ile zarobisz na ćwiczeniach

Armia wzywa. Sprawdź, ile zarobisz na ćwiczeniach

16.05.2015, godz. 16:00
wojsko polskie
foto: Super Express

Polska armia szkoli rezerwistów. Wiele osób może dostać wezwanie na takie ćwiczenia lub zgłosić się na ochotnika. Uczestnicy co najmniej dwudniowych ćwiczeń otrzymają dodatkowe pieniądze.

Armia wzywa. Wezwania na szkolenia rezerwistów otrzymują m.in. osoby, które w przeszłości odbyły służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe na studiach, emerytowani żołnierze. Do 2016 roku takie wezwania może dostać około 50 tys. obywateli. Na wezwanie mogą liczyć też ci, którzy mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i sami zgłosili się na ochotnika w komendzie uzupełnień. Za ćwiczenia dostaną dodatkowe pieniądze i  zwolnienie z pracy zawodowej, które pracodawca musi uznać.

Rezerwista na ćwiczenia wojskowych otrzymuje uposażenie nawet do 105 zł netto dziennie. Taka najwyższa pula przysługuje podporucznikowi. Szeregowy otrzyma 70 zł, a ok. 83 zł plutonowy. Jeśli rezerwista na co dzień zarabia więcej niż mu oferuje armia, to otrzyma rekompensatę w wysokości różnicy między dniówką z pracy a uposażeniem (np. szeregowy zarabiający 120 zł dziennie,otrzyma 50 zł za każdy dzień szkolenia, a osoba zarabiająca 300 zł otrzyma 230 zł). Jednak kwota rekompensaty nie może przekroczyć około 500 zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: