SuperBiz wiadomości Atrakcje sportowe Małopolski

Atrakcje sportowe Małopolski

17.07.2017, godz. 23:57
góry, górska wycieczka, podróże, kobieta, woda, picie wody
foto: Materiały prasowe

Góry, lasy, rzeki i wiele obiektów sportowych sprawiają, że Małopolskan jest idealnym miejscem dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Tu możesz przemierzyć kilometry szlaków pieszych i rowerowych, spłynąć rwącą rzeką czy wspiąć się na szczyty.

Malownicza Małopolska zapewnia moc atrakcji sportowych. Pieniński szlak Dunajca możesz przepłynąć na tratwach flisaków lub pokonać go na górskim kajaku. Również amatorzy wspinaczki mają tu prawdziwy raj. Skalne turnie Tatr czy wapienne ostańce Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, to tysiące dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności. Atrakcyjne choć drogie są loty na paralotni czy skoki ze spadochronem. Przez tę piękną krainę przebiega też wiele tras rowerowych, a w wielu miejscowościach znajdziesz parki linowe, przeznaczone nie tylko dla dzieci.

Oto nasze propozycje, wybrane z szerokiej oferty atrakcji sportowych Małopolski.

Rafting i kajakarstwo górskie
Rafting to bardziej ekstremalna odmiana spływu rzecznego, do której używamy różnych rodzajów tratw, pontonów i kajaków. Spływy odbywają się zazwyczaj bystrym nurtem górskich rzek i potoków.
Polecane trasy to przełom Dunajca i rzeka Białka. Białką możesz spłynąć kajakiem górskim, osoby nie mające odpowiedniego doświadczenia mają okazję spłynąć na raftingu lub na 2 osobowych kajakach pneumatycznych. Spływy odbywają się wyłącznie pod opieką wykwalifikowanych instruktorów.

* Rafting Dunajec
Dunajec pokonujemy na specjalnych atestowanych pontonach, stopień zaawansowania i trasa dostosowana jest do poziomu grupy. Dodatkową atrakcją są niezwykle piękne widoki Pienin
Cena pakietu basic: 60 zł

* Rafting uprawiać możemy również na Torze Kajakarstwa Górskiego w Krakowie, ul. Kolna 2. To propozycja skierowana tych, którzy najpierw wolą spróbować swoich sił w sztucznych, bezpiecznych warunkach.
Godzina raftingu kosztuje 50 zł.

Szlaki rowerowe
Małopolska to setki kilometrów bardzo popularnych szlaków rowerowych, to m.in.:

* Trasa Tyniecka
13- km trasa w Krakowie i okolicach, można ją połączyć ze zwiedzaniem słynnego klasztoru w Tyńcu. Jest fragmentem międzywojewódzkiej Wiślanej Trasy Rowerowej, a także Szlaku Bursztynowego i międzynarodowej trasy EuroVelo 4. Start: most Dębicki – Pychowiec - ul. Widłakowa - Tor Kajakarstwa Górskiego - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

* Tatry i okolice
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego dostępne są następujące trasy:
* Droga pod Reglami – od Murowanicy w Dolinie Bystrej do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej, ok. 11 km,
* Dolina Chochołowska, Od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej, ok. 6, 4 km,
* Kuźnice, schronisko na polanie Kalatówki, ok 1, 4 km, trasa bardzo trudna, dostępna tylko dla posiadaczy rowerów górskich i dobrej kondycji,
* Dolina Suchej Wody, schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej, ok. 6, 4 km.
Najtrudniejsza trasa rowerowa w polskich Tatrach, tylko dla posiadaczy rowerów górskich. Murowaniec jest najwyższym punktem w polskich Tatrach, do którego można dojechać rowerem.
* Okolice Tatr
* Małe Ciche – Zazadnia - Wierch Poroniec – Zgorzelisko – Tarasówka – Małe Ciche, ok. 11 km
* Ząb- Furmanowa – Gubałówka – przysiółek Słodyczki - Bachledówka – Czerwienne - Ząb
* Ojcowski park Narodowy
Najpiękniejsze miejsca doliny Prądnika, ze skałkami zwanymi ostańcami, w tym słynna skała o nazwie Maczuga Herkulesa, możesz zjeździć na dwóch kółkach, proponujemy dwie trasy:
* Ojców – Brama Krakowska – Jama Krakowska – Ojców, ok. 3km w jedną stronę,
Jaskinię Ciemną można zwiedzać z przewodnikiem , bilet normalny: 7 zł
* Ojców – Grodzisko- zamek w Pieskowej Skale, ok. 7 km, zwiedzanie całości zamku, bilet normalny: 18 zł

* Bike Park w Kluszkowcach
Świetne miejsce dla rowerzystów poszukujących mocnych wrażeń. Ośrodek zlokalizowany na górze Wdżar, przypominającej stożek wulkaniczny, w Kluszkowcach. Możesz skorzystać z tras o różnym poziomie trudności, wypożyczalni rowerów zjazdowych i górskich, serwisu oraz nauczyć się jazdy ekstremalnej. Początek tras znajduje się na szczycie góry, tuż nad górną stacją wyciągu krzesełkowego.

Wspinaczka
Małopolska to nieograniczone wprost możliwości wspinaczkowe po górach i skałkach.
Kraków i okolice:
* Krzemionki, Skałki Twardowskiego na Zakrzówku,
Mieszkańcy Krakowa nie muszą nawet wyjeżdżać z miasta, by znaleźć się w skałach. Jednym z bardziej urokliwych miejsc są okolice zalewu powstałego na terenie dawnego wapiennego kamieniołomu Zakrzówek.

* Dolinki podkrakowskie: Będkowska, Bolechowicka, Kluczwody oraz
Dolina Kobylańska, która jest jednym z najbardziej popularnych rejonów wspinaczkowych w Polsce. Oferuje niezwykłą różnorodność kilkuset dróg sportowych i tradycyjnych,

Tatry:
Oficjalnie wspinać się można w trzech rejonach Tatr obejmujących ściany:

* Rejon Morskiego Oka w obrębie grani i leżących poniżej ścian na obszarze od Przełęczy Białczańskiej poprzez Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Cubrynę do Wrót Chałubińskiego, wraz z boczną granią Mnicha,
* Rejon Doliny Pięciu Stawów Polskich wraz z Dolinką Buczynową od szczytu Świnicy do Przełęczy Zawrat pomiędzy granią a czerwonym szlakiem turystycznym oraz w obrębie grani i leżących niżej ścian od Przełęczy Zawrat po Małą Buczynową Przełączkę,
* Rejon Hali Gąsienicowej w obrębie grani i leżących poniżej ścian od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, Świnicę do Świnickiej Przełęczy, wraz z boczną granią Kościelców po Karb.
Trudności dróg: od najłatwiejszych po drogi powyżej 8.

Parki linowe
* Park Linowy Trollandia
Położony w miejscowości Rzyki koło Andrychowa, do dyspozycji odwiedzających są 4 trasy. 26 przeszkód, które pokonujemy wyposażeni w specjalny sprzęt asekuracyjny, pod okiem wyszkolonych instruktorów.
Dodatkowo: Podniebna huśtawka, Skok wrażeń - pionowy skok z wieży z wysokości 14 metrów oraz Mega zjazd - zjazd z wysokości 14 metrów o długości 150 metrów. Uczestnik wyhamowuje w siatce rozpiętej między drzewami.
Bilet normalny do parku linowego: 35 zł

* Krakowski Park Linowy
Kraków – Pychowice, ul. Widłakowa 13
Tu możesz przejść 200- metrową trasę zawieszonej na wysokości od 5 do 9 metrów. Po drodze do pokonania jest 20 przeszkód.
Na terenie Parku znajdują się również inne atrakcje: trampolina, kule wodne, oraz miejsce do gry w piłkę nożną i siatkówki
Bilet normalny: 30 zł

* Parki linowe ABlandia w Rytrze i w Krościenku
Rytro - 3 trasy liczące po ok. 15 przeszkód oraz Piekielne Wahadło oraz PowerFan – przypominający Bungee Jumping skok pionowy w dół z wysokości 13 metrów.
Bilet normalny, trasa zielona lub czerwona lub czarna: 33 zł

Krościenko, ul. Jagiellońska 100 a
Położony w sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w odległości około 1 km znajduje się dolna przystań flisacka „Spływu Dunajcem"
Możesz skorzystać z: 3 tras linowych, Wieży Mocy, minigolfa i kręgielni retro działającej wg wzorców z przełomu XIX i XX wieku,
Bilet normalny, trasa niebieska lub czerwona: 35 zł

* Park Linowy Xtreme Park
Zlokalizowany niespełna 10 km od centrum Krakowa, w Wieliczce, ul. Jedynaka 15. Na dwóch trasach o różnym stopniu trudności znajduje się łącznie 35 przeszkód.
Park to nie tylko atrakcje na wysokościach, znajdziemy tu boiska do koszykówki i siatkówki, korty tenisowe oraz plac zabaw dla najmłodszych.
Trasa niska: 15 zł
Trasa wysoka: 30 zł,

* Fabryka Endorfiny
Wyjątkowe miejsce w Krynicy Górskiej, przy ul. Granicznej 13, pełne różnych atrakcji, takich jak park linowy ( 2 trasy: 45 zł), paintball (pakiet standard: 50 zł), strzelnica myśliwska, Bumper Ball, czy spływ pontonowy Popradem (bilet normalny: 50 zł)

Loty na paralotni
Popularne miejsca uprawiania paralotniarstwa to okolice Zakopanego (góra Nosal, Gubałówka, Czarna Góra, Kasprowy Wierch), Kluszkowiec (góra Wdżar), Szczawnicy (Jarmuta, Palenica) i Nowego Sącza (Skrzętle). Sporo miejsc można również znaleźć w pobliżu Krakowa, głównie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Aby samodzielnie latać na paralotni, trzeba ukończyć kurs, bez niego można jednak odbyć lot w tandemie z instruktorem.
Lot paralotnią, to podniebna podróż niewielkim statkiem powietrznym, który pozwala wznieść się na wysokość nawet 4000 m, przy odpowiednich warunkach.

Skoki spadochronowe
Bez kursów, po kilkuminutowym przeszkoleniu, można wykonać skok w tandemie, czyli będąc z instruktorem w jednej uprzęży. Oprócz wymienionych wyżej miejsc skoki tandemowe proponują aerokluby na lotniskach w Nowym Targu, Łososinie Dolnej i w Pobiedniku Wielkim pod Krakowem.
Lot paralotnią kosztuje ok. 300 zł, skok ze spadochronem: ok. 950 zł

Sankostrada w Krynicy Górskiej
Całoroczny tor saneczkowy znajdujący się przy ul. Dąbrowskiego 15, jeden z najdłuższych w Polsce, gdzie możesz zjeżdżać w dzień i w nocy.
Długość trasy wynosi około 1 km z czego odcinek zjazdowy ma długość niemal 800 metrów. Różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym punktem rynny zjazdowej wynosi około 55 metrów.
Bilet normalny 10 zjazdów: 45 zł, 1 zjazd: 6 zł.

autor: Beata Lekszycka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: