SuperBiz wiadomości Autobusowi gapowicze są winni 350 mln zł

Autobusowi gapowicze są winni 350 mln zł

02.06.2016, godz. 11:26
Warszawa, autobusy, komunikacja miejska
foto: Super Express

Ponad 900 tys. mandatów nie zapłacili gapowicze jeżdżący komunikacją miejską w Polsce. Pula zadłużenia urosła do 350 mln zł. Co im za to grozi?

W ciągu roku kwota zadłużenia wynikająca z nieopłaconych mandatów za jazdę na gapę wzrosła o 30 proc. – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. To efekt intensywnej pracy kontrolerów.

Okazuje się, że w grupie przyłapanych i niepłacących mandatów przeważają mężczyźni. Statystyczny gapowicz to mężczyzna w wieku 26-35 lat pochodzący z Mazowsza. Podczas jazdy na gapę został zatrzymany przez kontrolera trzy razy, a do oddania ma średnio 1167 zł. W sumie gapowicze są dłużni 350 mln zł. Jak podaje KRD za te pieniądze można kupić 150 nowych autobusów miejskich.

Zobacz: Bramki na A1 będą zamknięte

Jakie kary grożą za niepłacenie mandatów za jazdę bez biletu? Na przedawnienie raczej nie ma co liczyć. Roszczenie z tytułu niezapłaconego mandatu za jazdę bez biletu ulega przedawnieniu po  roku. Ale kiedy przewoźnik postara się o sądowy nakaz zapłaty, przerywa bieg przedawnienia. I wtedy ma jeszcze 10 lat na dochodzenie należności. Można trafić także do biura informacji gospodarczej, a figurowanie w Krajowym Rejestrze Długów ogranicza dostęp do kredytów, pożyczek czy usług abonamentowych.

Mandatowi rekordziści:
1.Mieszkaniec woj. wielkopolskiego z długiem 92 tys. zł
2. Mieszkanka woj. świętokrzyskiego z długiem 71 tys. zł
3. Mieszkaniec woj. mazowieckiego z długiem 41 tys. zł


Źródło: KRD

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: