SuperBiz wiadomości Awaria w ING Banku Śląskim. Pieniądze znikają z konta?

Awaria w ING Banku Śląskim. Pieniądze znikają z konta?

03.04.2017, godz. 13:26
ING BANK ŚLĄSKI
ING BANK ŚLĄSKI foto: EAST NEWS

Wielka awaria w ING Banku Śląskim. Zdenerwowani klienci nie mogą zalogować się na swoje konto internetowe banku, a tym, którym się to udaje, stwierdzają, że stracili pieniądze - alarmuje rmd24.pl. - Z konta zniknęło mi 5 tysięcy złotych - grzmi jeden z nich. Rzecznik prasowy banku uspokaja, że sytuacja została już opanowana i wszystkie podwójne zaksięgowania zostaną skorygowane.

 

- Z konta zniknęło mi 5 tysięcy złotych. Zaksięgowano mi dwukrotnie płatności, których dokonywałem 31 marca - denerwuje się pan Piotr, który zaalarmował rmf24.pl.

Zobacz również: Kolejne podwyżki w bankach. Tym razem w Citi Handlowym i ING Banku Śląskim

- Przed godziną 10 rano nastąpił duży spadek wydajności systemu internetowego, przez co część klientów banku miała utrudniony dostęp do swojego konta - wyjaśnia w rozmowie z Superbiz.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Banku Śląskiego.

Dodaje, że początkowo została uruchomiona starsza wersja systemu, aby klienci mogli mieć dostęp do bankowości elektroniczniej. Od ok. godziny 13 działa już właściwa wersja, a wszystkie podwójne księgowania transakcji, które pojawiły się w wyniku awarii, zostaną skorygowane - podkreśla Utrata.

 

Źródło: rmf24.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: